Kategorijos

Kaip teisingai pajungti LED juostas: tai nesudėtinga, bet būtina žinoti kelias taisykles

Tradiciškai LED juostos namuose naudojamos norint išryškinti kai kuriuos architektūrinius sprendimus, sukurti jaukią atmosferą pagrindiniuose namų kambariuose ar apšviesti atskirus baldus bei laiptus. Visgi, technologijoms tobulėjant, LED juostos panaudojimo galimybės taip pat gerokai išsiplėtė. Dabar be LED juostų tiesiog neįsivaizduojamas stalviršio apšvietimas virtuvėse ar paslėpto apšvietimo projektavimas.

Pagrindinis LED juostų bruožas, nulėmęs jų universalumą, yra kompaktiškumas ir lankstumas. Dažnai jos yra pardavinėjamos metrais ar visomis ritėmis ir yra palyginti nebrangios. LED juostos yra populiarios tarp žmonių, kurie mėgsta patys konstruoti įvairius daiktus, elektronikos prietaisus ar namų apšvietimo sistemas. Juosteles galima karpyti ir jungti, visaip lankstyti, o tvirtinimo problemą išsprendžia lipni juostelės nugarėlė. Todėl LED juostos yra lengvas būdas pagyvinti visų namų interjerą.

Visgi reikia atminti, jog LED juostelė yra kaip konstruktoriaus detalė – prie jos dar reikia pajungti maitinimo šaltinį, o kartais ir papildomus įrenginius, pavyzdžiui, valdiklius ar stiprintuvus. Pats maitinimo šaltinis irgi jungiasi su tam tikromis gudrybėmis – jų nežinant juosta gali keistai švytėti ar dar blogiau, sudegti. Nors gudrybės nėra labai sudėtingos, bet kai kurias taisykles reiktų išmanyti ir jomis vadovautis.

LED juostelės paprastai pardavinėjamos standartiškai 5 m. ilgio ritiniais. Žinant juostos savitąjį galingumą, kuris skaičiuojamas vienam metrui, labai lengva sužinoti kokios galios maitinimo šaltinio reikės – jungiamos juostos ilgį dauginame iš savitojo galingumo ir dar dauginame iš koeficiento 1,3. Tai 30% galios rezervas, kad maitinimo šaltinis neperkaistų ir ilgai dirbtų be jokių gedimų.

Juostas galima karpyti, o galima tarpusavyje sujungti ir kelius ritinius, viską lemia konkretūs poreikiai. Tačiau dažnai pamirštama labai svarbi rekomendacija – jungti maitinimo šaltinį kas 2,5 ar bent jau kas 3 metrus.

Taip yra todėl, kad srovė, tekėdama nuo LED juostos pradžios link jos pabaigos, pamažu slopsta ir galiausiai jos nebepakanka kokybiškam LED pašvietimui. Todėl prie maitinimo šaltinio prijungus ištisinę 5 m ar dar ilgesnę juostą, pasimatys šviesos intensyvumo skirtumai juostos pradžioje ir pabaigoje. Gali netgi skirtis šviesos atspalviai – jie irgi priklauso nuo to, ar šviesos diodams užtenka maitinamos srovės stiprio.

Yra ir kita bėda – kai juostos galui neužtenka srovės, jos intensyviai prašoma iš juostos pradžios, todėl per pirmuosius šviesos diodus ima tekėti kur kas didesnė srovė, nei leidžiama pagal gamintojo nurodymus. Dėl to pirmieji šviesos diodai gali netgi perdegti.

Norint to išvengti, reikia LED juostos maitinimą jungti atkarpomis kas 2,5 arba 3 metrus. Čia galimi įvairūs sprendimai:

Pakartoti maitinimą – naudojant vieną reikiamos galios maitinimo šaltinį, jį prijungti juostos pradžioje, po to lygiagrečiai atvesti laidus į juostos fragmentus kas 2,5 m. Šiuo atveju pirmas juostos fragmentas maitinamas nuo juostos pradžios, o tolesnis fragmentas – nuo prie jo prijungtų maitinimo šaltinio laidų.

Užmaitinti juostos galą – jeigu juostos ilgis 5 m, tuomet prie to paties maitinimo šaltinio galima prijungti ne tik juostos pradžią, bet ir jos galą. Tokiu atveju pirma juostos pusė maitinsis nuo pradžios, o antroji juostos pusė – nuo galo. Svarbu, nesumaišyti poliškumo, kad maitinimo šaltinis nebūtų užtrumpintas.

Juostas jungti lygiagrečiai – galima juostas sukarpyti po 2,5-3 m. ir prie maitinimo šaltinio prijungti atskirai kiekvieną iš šių atkarpų. Šiuo atveju kiekvienas iš fragmentų yra reikiamo ilgio, tik trūkumas tas, kad juosta jau nėra vientisa.

Ta pati situacija juostų valdymui naudojant ir RGB valdiklius – jeigu juosta yra ilga, teks naudoti signalo stiprintuvus. Reikia nepamiršti, kad LED juosta yra tvirtinama ant aliuminio profilio, nes LED diodams reikalingas aušinimas. Negalima juostos klijuoti tiesiai ant paviršiaus. Profiliai gali būti su matiniu ar permatomu šviesos sklaidytuvu arba be jo.

Jeigu laikysitės šių patarimų, su LED juostomis nebus jokių problemų – jos švies vienodu intensyvumu, identišku atspalviu ir tarnaus labai ilgai. Tačiau jei ne viskas aišku ir kyla klausimų, visada kreipkitės į ELMO konsultantus – jie atsakys į visus klausimus gyvai arba per specialią pokalbių programėlę ir išsakys daugiau naudingų patarimų.

LED juostos pajungimas
LED juostos pajungimas

 

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *