Kategorijos

Hostingas: kuo skiriasi „shared“ hostingas nuo dedikuoto?

Kai įmonės užsisako hostingą, jos dažniausiai nė neįsivaizduoja, kur ir kaip jų duomenys yra laikomi. Hostingas yra vis dar ta mistiška vieta, kur laikoma įmonės interneto svetainė ir el. paštas. Paprastai yra kelios galimybės laikyti svetaines internete: „shared“ hostingas, VPN, VDS. Kuo skiriasi šie hostingo būdai? Kuo jie panašūs? Pabandysime itin paprastai ir aiškiai šias sąvokas paaiškinti.

Kas yra „shared“ hostingas

Tikriausiai žinote, kad jūsų puslapiai ir el. pašto laiškai yra laikomi kompiuteriuose, dar vadinamuose serveriais. Serveriai paprastai monitoriaus neturi, tai tiesiog dideli kompiuteriai, sukauti į spintą ir apraizgyti šimtais laidų.

Serverinė atrodo štai taip:

hostingas

Kiekvienas serveris yra ta plokščia plyta, o jame prijungta ne vienas didelės talpos kietasis diskas, kuriame ir laikoma jūsų informacija. Tik lieka dar klausimas – kur konkrečiai laikoma informacija?

Kad būtų paprasčiau, pabandykime rasti analogiją normaliame pasaulyje.

Duomenų centras, tai miestas, kuriame visi gyvena tik daugiabučiuose.

Viena duomenų centro spinta su serveriais – tai daugiabučių kvartalas, su keliolika daugiabučių.

Serveris yra tas daugiabutis. Jis gali būti ir keliolikos aukštų.

Kiekviename aukšte yra po keliasdešimt butų.

Štai jūs ir nuomojate vieną iš tų butų. Per mėnesį mokate po kelis ar keliolika eurų. Šalia jūsų esančiuose butuose taip pat yra nuomininkų, tik apie juos jūs nieko nežinote. Nei iš kokios jie šalies, nei kokio dydžio jų butai, nei kokios plačios jų butų durys (srautas – bandwidth).

Jūs dalinatės erdve su kitais, dėl to šis hostingas ir vadinamas „shared“.

Šis hostingas turi vieną rimtą problemą. Jei kaimynai yra labai aktyvūs, jie gali išnaudoti visą jūsų aukštui skirtą srautą ir vietą. Tada jūsų puslapio ir pašto veikla gali sutrikti.

Kas yra VDS – virtualus dedikuotas serveris

Serveriai yra dviejų rūšių – fiziniai ir virtualūs. Fizinis serveris yra būtent ta plokštė duomenų centro spintoje. Galite turėti nuosavą serverį. Yra tokia paslauga, tačiau ji labai reta. Paprastai pašalinių asmenų į serverines niekas neleidžia, tik suteikia nuotolinį prisijungimą. Jei reikia padidinti vietos, duomenų centro darbuotojas tiesiog prijungia papildomą SSD diską.

Virtualus serveris yra specialiomis programomis suformuotas resursų rinkinys. Jei grįžtume prie daugiabučio alegorijos, tai išeitų šiokia tokia nesąmonė – jūs gautumėte dalį daugiabučio arba kelis skirtingus aukštus. Realiame pasaulyje taip nelabai būna.

Virtualus dedikuotas serveris reiškia, kad jis yra skirtas tik jums. Tais resursais niekas kitas nesinaudos, tad judrūs kaimynai tikrai neišnaudos jūsų resursų ir serveris nesustos…

Tokiame serveryje jūs galite statyti savo „namus“ ir patys paskirstyti „butus“. Dėl to šia paslauga dažniausiai naudojasi įmonės, kurios turi daug skirtingų projektų, kuriems reikia skirtingų hostingo planų. Tokios įmonės gali būti ir mažesnės hostingo kompanijos, siūlančios „shared“ hostingo paslaugas.

VDS privalumas – visiška kontrolė. Aišku, reikia turėti žmones, kurie puikiai išmano serverio valdymą.

Kas yra VPS – virtualus privatus serveris?

Dedikuotame serveryje gali būti „užkurti“ keli privatūs serveriai. Jų valdymas perduotas kitiems asmenims, kurie vieni apie kitus nieko nežino. Tada virtualiuose serveriuose galima kurti ir „shared“ hostingo paskyras.

Gal čia reiktų kitos alegorijos?

Duomenų centras – tarptautinių kompanijų konglomeratas.

Spinta – tam tikra tarptautinių kompanijų grupė.

Fizinis serveris – tarptautinė kompanija.

Dedikuotas serveris – keli tarptautinės kompanijos padaliniai skirtingose šalyse.

Virtualus serveris – tarptautinės kompanijos įmonių grupė vienoje iš tų šalių.

„Shared“ hostingas – viena iš grupės įmonių toje šalyje.

Sudėtinga, ar ne? Hostingas nėra paprasta paslauga. Jos valdymas yra gana nepaprastas, todėl IT srityje ir reikia tik geriausių specialistų ir programinės įrangos, gebančios beveik automatiškai valdyti visas hostingo paslaugas.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *