Kategorijos

Magnio svarba žmogaus organizme ir kur jo gauti

Tikriausiai daugelis esame girdėję apie mineralų svarbą mūsų organizme. Tai kalcis, natris, fosforas, magnis, geležis, cinkas, selenas, kalis, jodas, manganas ir dar daugybė kitų. Šie išvardinti yra pagrindiniai ir be jų žmogaus organizmas egzistuoti tiesiog negalėtų. Šį kartą pagvildenti norisi magnį – jo svarbą, trūkumo simptomus ir svarbiausia – kokiame maiste jo yra.

Taigi, jau žinome, kad magnis yra vienas svarbiausių mineralų. Iš tiesų jis atsakingas už daugiau nei 300 biocheminių reakcijų organizme. Tai ir DNR sintezė, ląstelių energijos gamyba, angliavandenių, baltymų apykaita, taip pat nervų, širdies, raumenų sistemų veiklos, cukraus kiekio kraujyje reguliavimas. Nepamirškime, kad magnis kartu su kalciu yra labai svarbūs kaulų sandarai. Vaiko augime šis mineralas yra ypač svarbus ir jo trūkumas vėliau gali skaudžiai atsiliepti.

Nustatyti magnio kiekį organizme nėra paprasta – 99% jo yra kauluose ir audiniuose ir tik 1% kraujyje. Todėl tie, kurie tiria kraują norėdami nustatyti magnio kiekį gali gauti klaidingus rodmenis. Koks kitas būdas gali padėti nustatyti ar mums trūksta magnio? Tiesiog reikia pastebėti magnio trūkumo simptomus ir jų neignoruoti. Pagrindiniai simptomai yra raumenų mėšlungis, akies voko trūkčiojimas, širdies ritmo sutrikimai, padidėjęs nerimas, dirglumas, nuovargis, prastas miegas, galvos skausmai ar netgi migrena. Taip pat gali pablogėti atmintis, atsirasti apetito stoka, pykinimas, vėmimas. Žinoma, kai kurie šių simptomų dažniausiai priskiriami kitiems – populiaresniems negalavimams, bet jei pastebėjote ne vieną, o daugiau tokių požymių – verta sunerimti.

Taigi, jei jau sunerimome, reikia taisyti situaciją ir arba stengtis greitai atstatyti reikiamą magnio kiekį organizme (vartoti magnio papildus, daryti magnio voneles) arba vartoti daugiau magnio turinčių produktų. Tik žinokite, kad vartojant magnį per žarnyną jis pasisavinamas gana lėtai – vien magnio papildus gali tekti gerti 1 – 2 mėnesius priklausomai nuo individualių organizmo savybių. Be to, magnio pasisavinimas irgi gali būti skirtingas, priklausomai nuo kiekvieno žmogaus organizmo – vienas jo gaus daugiau, kitas žymiai mažiau, nors abu gali suvartoti po lygiai. Šiuo atveju kaltos gali būti ligos, gyvenimo būdas, senatvė, vartojami vaistai. Vartojant per odą, magnis pasisavinamas greičiau ir efektyviau, tačiau reikia pasitarti su vaistininku, nes galima greitai perdozuoti.

Kalbant apie pasisavinimą „per pilvą“ daugiausia magnio turi šie produktai:
1. Špinatai. 100 gramų yra 80 mg. magnio. Jei kas žiūrėjote vaikystėje filmuką apie jūrininką Papajų, tai jis buvo toks stiprus, nes nuolat valgydavo špinatus. Neveltui… Taip pat daug magnio yra burokėlių lapuose, lapinėse salotose.
2. Moliūgo sėklos. Net 500 mg. magnio 100 gramų sėklų.
3. Visadaliai grūdai. Nelukštentuose ryžiuose yra 160 mg. magnio šimte gramų ryžių. Tinka ir soros, grikiai.
4. Juodasis šokoladas. 100 gramų (arba keliose plytelėse) yra apie 95 mg. magnio
5. Migdolo riešutai. Tik 100 gramų riešutų turi 220 mg. mineralo.
6. Avokadas. Vidutinio dydžio vaisius suteiks jums maždaug 55 mg. magnio.
7. Bananai. Suvalgę vieną bananą pasipildysite 30 mg. magnio.
Turėkite omeny, kad sveikam asmeniui rekomenduojama paros dozė yra virš 300 mg. magnio. Skaičius gali svyruoti priklausomai nuo amžiaus, organizmo būklės (nėščioms ir maitinančioms moterims jo reikia daugiau) ir kitų faktorių.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *