Kategorijos

Universali žolelė – raudonėlis

Raudonėlis – visiems įprastas prieskonis, pasiekęs mūsų kraštus dar viduramžiais. Raudonėlį labai mėgsta Italijos ar Prancūzijos virėjai, tačiau ir Lietuvoje jis plačiai dedamas gardinat įvairius patiekalus. Raudonėlis puikiai tinka gardinant mėsos, kiaušinių ar žuvies patiekalus, tinka dėti į salotas, gaiviuosius ir alkoholinius gėrimus, įvairias sriubas bei troškinius.

Tai augalas, turintis nemažai vaistinių savybių, todėl gali būti vartojamas ne tik kaip prieskonis, bet taip pat kaip vaistažolė. Jame gausu eterinių aliejų, askorbo rūgšties, todėl raudonėlis tinka uždegimas ir uždegiminės kilmės skausmui malšinti. Taip pat augalas veikia raminančiai, mažina kraujospūdį, gerina virškinamojo trakto veiklą.

Vartokite netradiciškai – gerkite raudonėlių arbatą

Raudonėlis yra universali vaistažolė, tinkanti ir arbatai gaminti. Pabandykite paragauti raudonėlių arbatos, pagardintos šaukšteliu medaus. Tokia arbata ne tik padės peršalus, bet taip pat padės užmigti, ypač jeigu į arbatą įdėsite šiek tiek melisų. Raudonėlių arba taip pat puikiai tinka bronchitui ar kosuliui gydyti. Tačiau raudonėlių arbatą atsargiai turėtų vartoti nėščiosios, kadangi ji gali išprovokuoti persileidimą. Taip pat ją nepatartina vartoti asmenims, turintiems padidėjusį skrandžio rūgštingumą, sergantiems opalige, akmenlige ar gastritu.

Universali vaistažolė

Kaip jau minėta, raudonėlis yra ne tik puikus prieskonis, tačiau taip pat ir vaistažolė, tinkama vaistinėms arbatoms gaminti. Tačiau šio augalo panaudojimas neapsiriboja vien šiomis funkcijomis. Raudonėlyje gausu eterinio aliejaus, kuris yra labai aromatingas. Dėl to jis plačiai naudojamas parfumerijoje, gaminant kvepalus ar kosmetikos pramonėje, gaminant įvairius kremus ar muilą.

Raudonėlis yra ne tik kvapnus, bet ir gražus augalas, turintis gražų smulkų violetinės, rausvos arba kartais baltos spalvos žiedyną, todėl dažnai daržuose auginamas ne kaip prieskonis, o kaip dekoratyvinis augalas, puošiantis bet kokį gėlyną. Besidomintys natūraliais dažais tikriausiai žino, kad raudonėlis dažo juoda arba tamsiai ruda spalva, o žiedai rausvai, todėl jeigu ieškote natūralios priemonės siūlams ar audiniams dažyti, raudonėlis tam puikiai tinka.

Kaip rinkti ir vartoti raudonėlį?

Ilgiau laikomos vaistažolės praranda savo naudingąsias savybe. Tai būdinga ir raudonėliui, todėl sudžiovinto prieskonio nereikėtų naudoti ilgiau nei 1 metus. Renkant raudonėlį skinama viršutinė stiebo dalis. Jeigu stiebeliai ploni, jie džiovinami kartu su lapais, jeigu stiebai stori, juos reikia atskirti nuo lapų ir džiovinti bei naudoti tik lapus. Išdžiovintas raudonėlis turi stiprų aromatingą kvapą, pagal skonį – kartokas. Raudonėlio kaip prieskonio ir vaistažolės universalumas tikrai leidžia teigti, kad tai būtinas augalas kiekviename prieskonių darželyje ar ant virtuvės palangės.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *