Kategorijos

Vidinių pavarų mechanizmas

Vidinių pavarų mechanizmas

Vidiniu pavaru sandara

Šiuo metu dauguma dviračių turi kelių ir daugiau pavarų sistemas. Yra du iš esmės skirtingi pavarų mechanizmai, naudojami dviračiuose: išorinės ir vidinės pavaros . Skirtumai yra  mechanizmuose, kurie gali būti galinės dviračio ašies išorėje arba viduje. Išorinės pavaros mums yra gana įprastos. Tai priekiniai ir galiniai  žvaigždžių blokai, grandinė ir bėgių perjungėjai, perjungiantys grandinę tarp skirtingų dydžių žvaigždučių. Tame pačiame straipsnyje mes aptarsime vidinių pavarų sistemą – internal gear hubs, tai yra daugiabėgę vidinių pavarų sistemą integruotą į galinę dviračio ašį, kuri turi tik vieną žvaigždutę išorėje.

Vidinė pavarų sistema daug vyresnė nei išorinių pavarų. Pradininku vidinių pavarų sistemoje tapo britų kompanija Sturmey – Archer ( prieš keletą metų ją nupirko Taivano korporacija SunRace ) . Pirmas 2 – ir 3- pavarų sistemas Sturmey – Archer  išleido 1902 metais. Šiuo metu galima rasti 3 -, 5 -, 8-, 11-, 14- pavarų sistemas. Tik keletą metų atsiliko Vokietijos kompanija Sachs ( dabar parduota SRAM kompanijai), išleidusi panašią pavarų sistemą 1904 metais. Dabar SRAM gamina 3 -, 5 – , 7- vidinių pavarų stebules ( SRAM Spectro ) . Trečiasis svarbus tokios įrangos gamintojas – Shimano korporacija su 3 – , 7 – ir 8 – pavarų sistemomis Nexus .

Maksimalus pavarų kiekis, kuris gaminamas vidinių pavarų sistemose, kiek aš žinau yra 14, Speedhub 500/14 bendrovės Rohloff.

Alfine vidines pavaros

Daugiabėgės planetarinės įvorės yra dažnai derinamos su stebuliniais arba būgniniais stabdžiais, tačiau yra modifikacijos ir be tokių stabdžių, skirtos naudoti su ratlankių stabdžiais . Yra net modifikacija su Rohloff diskiniais stabdžiais.

Kitas įdomus faktas – galimybė pakeisti grandinę į kardaninę pavarą, kas yra įmanoma tik vieno greičio dviračiuose arba dviračiams su planetarine įvore (vidinės pavaros) . Keletas kompanijų gamina tokias sistemas, beveik visiškai uždarytas ir neaptarnaujamomis transmisijomis. Tačiau nėra plačiai naudojamos.

Privalumai

Vidinių pavarų privalumams galima priskirti šias savybes :

Pavarų perjungimo mechanizmas visiškai paslėptas galinio rato stebulėje, kas padeda apsaugoti nuo purvo. Dėl to gerokai padidėja dalių ilgaamžiškumas.

Gali būti perjungiamos, net visiškai sustojus.

Naudojama grandinė normalaus pločio ( vieno bėgio dviračiai ) . Grandinė nuolat eina tiesiai. Naudojamos žvaigždutės su aukšto profilio dantimis. Visa tai ženkliai ilgina grandinės bei žvaigždučių tarnavimo laiką.

Pavarų perdavimas ir įmontuoti stabdžiai tokiose sistemose neaptarnaujami, kas supaprastina dviračio naudojimą.

Didelis pavarų resursas, kurių mazgai dirba alyvos vonelėje.

Trūkumai

Didžiausias trūkumas – tai jų didelis svoris: šios įvorės yra du keturis kartus sunkesnės nei įprastinės galinės įvorės kalnų dviratyje. Tačiau reikėtų pažymėti, kad nėra išorinių pavarų perjungėjų, tad tikrasis skirtumas svoryje nėra toks didelis.

Sudėtingas pavarų mechanizmas turi pakankamai aukštą trintį , kuri sukelia mažesnį efektyvumą. Šios savybės buvo lemiamas, kad atsisakyti tokių pavarų naudojimo sportiniuose dviračiuose. Vidinės pavaros vis dar nėra pritaikytos dirbti ekstremaliomis sąlygomis , be to, jos yra sunkiai remontuojamos, išskyrus specializuotas dviračių remonto dirbtuves.

Kombinuota pavarų sistema

Amerikos kompanija SRAM, be išorinių pavarų ( grupė 3,0 – X.0 kalnų dviračiai ) ir vidinių ( grupė Spectro S7 , P5 , T3 miesto) gamina ir kombinuotas pavarų sistemas. SRAM DualDrive apjungia vidines ir išorines pavaras. Jų esmė yra ta, kad su trijų vidinių pavarų sistema kartu montuojama 8 – arba 9- bėgių kasetė su normaliu galinių pavarų perjungėju. Visa sistema yra valdoma viena ranka, naudojant kombinuotą pavarų perjungimo rankeną: sukama rankena ( gripshift ) kontroliuoja išorinių bėgių perjungimą, ir papildoma svirtelė vidinius bėgius. 2006 metais atsirado panaši sistema ir “Shimano” – Nexave Intego .

Pritaikymas

Vidinių pavarų sistemos dabar naudojamos pagrinde miesto dviračiuose, kur ne taip svarbu svoris, patikimumas naudojant intensyviomis sąlygomis, pageidautina, paprasta ir reta dviračio priežiūra . Europoje, vidinių pavarų sistemos labai populiarios, nes dviračiai yra plačiai naudojami kaip transporto priemonė kasdieniniam susisiekimui.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *