Kategorijos

Ar žinojote, į ką verslininkai investuoja vėliausiai?

Verslas yra veikla, kuri reikalauja prisitaikymo prie rinkos sąlygų. O įmonės, siekdamos konkurencinio pranašumo, jau ne tik gerina produktus ir stengiasi išvengti gamybos klaidų, tačiau pradeda investuoti ir į verslo vystymą, bei jo tobulinimą.

 

Gamybininkai yra ta grandis, apie kurią galutiniai vartotojai žino mažiausiai. Pvz. klientas, kuris nusipirko keturias padangas, o viena iš jų buvo nekokybiška, nežino, kodėl jam pakliuvo brokas. Kas tiksliai nutiko tą dieną gamykloje, kad į prekybą iš sandėlio išvažiavo brokas? To kartais nežino ir patys gamintojai. Tačiau nors ir yra priemonių tokiems nesklandumams išvengti, verslininkai vangiai investuoja į jų įsigijimą.

 

Verslo Valdymo Sistemos

 

Verslo valdymo sistemos (VVS , angl. ERP) įsidiegimas yra didžiausias žingsnis, kurį galima žengti link nepriekaištingos ir pelningos gamybos. Nors ir sunku patikėti, tačiau Lietuvoje vis dar yra nemažai įmonių, kurios vis dar neturi arba tik dalinai naudoja verslo valdymo sistemas. Neturėdamos patirties ir nežinodamos, kuri sistema jiems labiausiai tiktų, įmonės atidėlioja sprendimą įsidiegti VVS, o tuo pačiu metu ir mažina savo konkurencingumą.

 

„Kiekvienas vadovas stebi ir vertina įmonės veiklos rodiklius,  tačiau neturint verslo valdymo sistemos tą padaryti neretai yra gana sudėtinga. Dažnai yra matoma tik dalina ir tik praėjusio laikotarpio informacija, jos negalima detalizuoti. Dažnai prevencinių priemonių imamasi per vėlai. O juk svarbiausi yra tie rodikliai, kurie iš tiesų daro įtaką verslo finansinei padėčiai, tokie kaip: atsargų apyvartumas, įmonės finansai, piniginiai srautai, pardavimų užsakymų valdymas, skolų valdymas, klientų aptarnavimas, klientų atsiskaitymai, gamybos veiklos efektyvumas, kokybės valdymas ir t.t.. Tiems vadovams, kuriems iš tiesų tai svarbu, mažai turi laiko surasti geriausią sprendimą savo įmonei ir išanalizuoti kiekvieno poreikio patenkinimo galimybes.“ – teigia UAB Pralo IT sprendimų pardavimų vadovas Darius Kraučionis.

 

UAB Pralo atstovas pasakoja, kad pasaulyje yra sukurta ne viena verslo valdymo sistema, tad gali būti labai sunku apsispręsti, kurią iš jų pasirinkti. Jos visos yra labai panašios, tačiau turinčios skirtingą papildomą funkcionalumą. Stambios įmonės gali rinktis iš gerai žinomų sistemų, tokių kaip QAD, Oracle, SAP, o augančioms, šiek tiek mažesnėms įmonėms, gali pakakti ir pvz. Odoo sistemos.

„Tik nereikėtų taupyti lėšų sistemos diegimo ir priežiūros darbams. IT sprendimų diegėjai dirba pagal gerosios praktikos principus, todėl yra išdirbti metodai, kaip teisingai, greitai, panaudojant mažiausiai tiek įmonės, tiek diegėjo resursų viso diegimo procese. Nuo to labai priklauso, kaip sėkmingai (ar nesėkmingai)  pavyks paruošti verslo valdymo sistemą ir pritaikyti esamiems  įmonės poreikiams. Dažnai yra manoma, kad užtenka tiesiog įsigyti programinės įrangos licenciją ir viskas veiks, tačiau tikrai derėtų VVS diegimą vertinti kaip visos įmonės verslo procesų gerinimo projektą, investiciją į  ateitį su galimybę plėsti sistemą nuolatos augant verslui. Lietuvoje yra ne viena diegimo darbus atliekanti įmonė, tačiau reikia labai atsakingai išsirinkti profesionalią komandą, kuri jums padės ne tik diegimo metu, tačiau atliks ir palaikymo darbus po sistemos diegimo.“ – priduria D. Kraučionis.

 

Kiek lėšų gali skirti gamintojai nuo savo pajamų VVS ir jos diegimui?

 

Pagal Panorama Consulting Solutions atliktą tyrimą, 55proc. įmonių VVS diegimui skiria 1-5proc. nuo metinės apyvartos. Paskaičiuokime: jei vidutinė įmonė per metus uždirba 5 milijonus eurų, ERP sistemos diegimas jai kainuos daugmaž nuo 50 000 Eur.

 

„Nors tai atrodo ir nemenka suma, tačiau Lietuvos smulkus ir vidutinis verslas turi galimybę dalį lėšų kompensuoti ES lėšomis. Verslininkams dažnai trūksta informacijos, kaip palengvinti tokių sistemų diegimą ir kaip atpiginti jų išlaikymą. O tokios informacijos paieška gali užtrukti labai ilgai. Tačiau yra skirtingos tarnybos ir akademijos, kurios šviečia gamintojus IT klausimais. Pvz. IT Akademija pramonei ir logistikai organizuoja seminarus, skirtus Lietuvos gamintojams. Sekančiame renginyje – gegužės 26 dieną, būtent apie verslo valdymo sistemas, jų svarbą, jų išlaikymą, ES kompensacijas ir kalbėsime.“ – pasakoja IT Akademija pramonei ir logistikai direktorius Romualdas Laurinavičius.

 

Pagal Panorama Consulting Solutions atliktą tyrimą, 41 proc. apklaustųjų investicija į VVS jiems grįžo per mažiau, nei 2 metus. O 43proc. apklaustų įmonių neviršijo numatyto biudžeto, ir net 36proc. viršijo iki 25proc. numatyto biudžeto. Pasak D.Kraučionio, verslo valdymo sistemų diegimo darbų biudžetai viršijami tais atvejais, kai yra reikalingos didelės sistemos modifikacijos, darbų eigoje pasikeičia projekto dydis, atsiranda techninių ar organizacinių nesklandumų, trūksta pačių klientų dėmesio, vadovybės palaikymo bei resursų sistemų diegimo ir priežiūros darbams. „ Jei įmonių vadovai pasirenka kompetentingą diegėjų komandą, kurie išmano ne tik savo darbą, bet ir įmonės veiklos procesus, jie gali būti tikri, kad sistema bus įdiegta be priekaištų. Jiems bereiks tik išmokti ja naudotis.“ – teigia D. Kraučionis.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *