Kategorijos

BCAA – nepakeičiamosios aminorūgštys ir jų didelė nauda

BCAA aminorugstys

BCAA (angl. „Branched-Chain Amino Acids“) arba šakotos grandinės aminorūgštys – tai nepakeičiamosios aminorūgštys (leucinas, izoleucinas ir valinas). Šių aminorūgščių mūsų organizmas pats pasigaminti negali, todėl labai svarbu jų gauti iš maisto arba papildų.

BCAA yra įvairiuose baltyminiuose maisto produktuose, pvz., mėsoje, paukštienoje, žuvyje, ankštinėse daržovėse ir kiaušiniuose. Tačiau aminorūgštys gali būti vartojamos ir BCAA papildų arba baltymų miltelių pavidalu. Ir tiesą sakant, jau pakankamai ilgą laiką ypatingai dažnai BCAA yra siejamas su aktyviai sportuojančiais žmonėmis.

Kai apie BCAA kalbama kaip apie sporto papildą, jo dėka siekiama pagreitinti raumenų augimą, paskatinti greitesnį atsigavimą po treniruočių, apsaugoti nuo raumenų nykimo ir kt. Tačiau svarbu pabrėžti, jog šių aminorūgščių nauda neapsiriboja vien tik geresniais sportiniais rezultatais. Todėl labai įdomu ir naudinga apie šakotos grandinės aminorūgštis pakalbėti išsamiau.

BCAA papildų nauda

Kokią naudą suteikia BCAA papildai? Atlikti tyrimai parodė, kad BCAA papildų vartojimas gali turėti daugybę privalumų, tarp kurių, be kita ko, yra ir geresnė kepenų sveikata bei greitesnis svorio kritimas.

Gerina raumenų augimą

Vienas svarbiausių BCAA privalumų yra gebėjimas pagerinti raumenų augimą – nepaisant to, ar kalbama apie profesionaliai, ar mėgėjiškai sportuojančius žmones. Tačiau nevertėtų pamiršti, kad siekiant geriausių rezultatų, labai svarbu savo kasdienį mitybos racioną papildyti visų devynių nepakeičiamųjų aminorūgščių deriniu, o ne tik šakotosios grandinės aminorūgštimis.

Pagreitina atsigavimo laiką

Po intensyvių ir sunkių treniruočių galima justi didelį skausmą, pasireiškiantį po fizinės veiklos praėjus apytiksliai 12-24 valandos – tai vadinama uždelstu raumenų skausmu. Jis gali trukti net iki 72 valandų. Tuo tarpu BCAA gali padėti sumažinti uždelsto raumenų skausmo trukmę ir sunkumą.

BCAA gali sumažinti baltymų skilimą fizinio krūvio metu ir sumažinti raumenų pažeidimus, todėl vartojant BCAA papildus galima išvengti didelio skausmo, pagreitinti raumenų atsigavimą ir netgi sumažinti raumenų nuovargį. Todėl aminorūgštys gali būti veiksminga priemonė, padedanti pagreitinti raumenų atsigavimo laiką.

Apsaugo nuo raumenų nykimo

Su amžiumi raumenų masė natūraliai mažėja. Be to, raumenų nykimui įtakos turi ir įvairios lėtinės ligos, pvz., vėžys. Tuo tarpu BCAA papildų pagalba galima sulėtinti raumenų nykimą ir pagerinti bendrą kūno būklę.

Gerina sportinius rezultatus

BCAA papildai gali pagerinti sportinius rezultatus, ne tik padidinant raumenų augimą ir sumažinant po treniruočių juntamą skausmą, tačiau ir padidinant jėgą bei našumą sporto metu.

Pagreitina svorio metimą

Reguliariai atliekami moksliniai tyrimai rodo, kad BCAA papildų vartojimas gali turėti įtakos ir spartesniam svorio metimui. Be to, sportuojantiems žmonėms, kurie vartoja šakotosios grandinės aminorūgštis, ne tik mažėja kūno riebalų kiekis, tačiau lygiagrečiai didėja ir liesoji kūno masė, todėl norimi sportiniai rezultatai pasiekiami dar lengviau.

Gerina kepenų sveikatą

Šakotosios grandinės aminorūgštys gali būti naudingos žmonėms, kurie serga tam tikromis kepenų ligomis, pvz., kepenų ciroze ar kepenų encefalopatija. Be to, kai kurie tyrimai rodo, kad BCAA vartojimas taip pat gali apsaugoti ir nuo kepenų vėžio.

Kada ir kiek vartoti aminorūgštis?

Dauguma BCAA papildus rekomenduoja vartoti prieš treniruotes ir po jų, kad būtų geriau optimizuotas treniruočių režimas. Taip pat galima rinktis juos vartoti prieš miegą, nes manoma, kad tokiu būdu galima paspartinti raumenų atsigavimą ir sumažinti raumenų skausmą miego metu.

Dažniausiai rekomenduojama vartoti apytiksliai 91 miligramą vienam kilogramui kūno svorio. Tuo tarpu bendrą rekomenduojamą paros normą geriausia suvartoti per kelis kartus, pvz., prieš ir po treniruotės. Tačiau siekiant geriausių rezultatų, aminorūgštys turėtų būti vartojamos ilgesnį laiką, todėl jas reikia vartoti tiek sporto, tiek ir poilsio dienomis.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *