Kategorijos

Kiniškos arbatos – Ulongai.

Arbatos ceremonija
Arbatos ceremonijoje degustuojama Ulong arbata

Turbūt atkreipėte dėmesį, jog atėjus šventėms buvome dėmesingesni vienas kitam, atlaidesni, geresni. Juk dažnai sakoma, kad svarbiausia ne dovanos, o dėmesys. O jį galime parodyti ir puodeliu šiltos arbatos…

Arbata Rytuose – draugystės, svetingumo, šilumos gėrimas. Kalėdų laikotarpiu norisi kažko ypatingo, naujo, norisi nustebinti artimuosius. Kokia arbata siūlyčiau nustebinti ir sušildyti mylimą žmogų? Ilgai negalvodama atsakau – ulongo arbata. Ji kvapni, daugialypė, šildanti, atgaivinanti sielą ir, drįsčiau sakyti, sutaikanti žmogų patį su savimi. Todėl nebūtinai reikia turėti artimą žmogų. Galite šią arbatą padovanoti ir pačiam brangiausiam – sau.

Noriu supažindinti su keliais ulongais, kuriuos verta žinoti ne vien dėl to, kad tai garsios Kinijoje arbatos. Jos garsios ne veltui – tai tikrai savo dvasią ir charakterį turintys gėrimai. Pabrėšiu, kad šios arbatos – tai arbatų pasaulio imperatoriai. Nusipirkę pigesnius jų variantus (nes jas galite rasti labai skirtingų kokybių, deja, Lietuvoje dažniau sutiksite prastą – vidutinę kokybę), patirsite tik dalį šios arbatos teikiamo įspūdžio. Šios arbatos brangios ir vertingos. Ypatingai besidomintiems ir gurmanams siūlau pirmą kartą arbatą ragauti su žinovu, kad jis/ji paruoštų arbatą teisingai.

Te Guanin

Tai ulongas, kurio pavadinimas verčiamas kaip „Geležinė deivė Guanin“. Deivė Guanin arba Kwan Yin – dievybė, simbolizuojanti gerą širdį, atjautą, moteriškumą. Pasakojama legenda, kad šios arbatos krūmelis buvo dovana nuo deivės Guanin valstiečiui, nuolat ir sąžiningai aukojusiam aukas šiai deivei. Arbata, pavadinta jos vardu, taip pat jauki, šilta ir švelni, niekada neturinti kartumo, tonizuojanti labai švelniai, tinkanti vakarui. Skonis gali šiek tiek priminti žaliąją arbatą, tačiau kokybiškas Te Guanin – nekartus, o aromatas primins pavasariškas gėles.

Da Hong Pao

„Didysis raudonas chalatas“. Arbatos pavadinimas kildinamas iš legendos apie mokslininką, vykusį į Pekiną laikyti valstybinių egzaminų, kad gautų tarnybą pas imperatorių. Pakeliui mokslininkas susirgo ir apsistojo pas valstietį Wu Yi kalnuose. Valstietis augino arbatas ir pavaišino savo arbata keliautoją. Šis stebukligai pasveiko nuo arbatos, atsigavo, užbaigė savo kelionę ir sėkmingai išlaikė egzaminus. Už puikų pasirodymą egzaminuose mokslininkas gavo dovanų nuo imperatoriaus – raudoną šilkinį chalatą. Taip pagerbtas jis nusprendė atsidėkoti valstiečiui, ir grįžęs į Wu Yi kalnus perdavė savo chalatą šiam, o valstietis savo ruožtu chalatu „aprengė“ arbatos krūmą, taip parodydamas, jog nuopelnai priklauso ne jam.

Da Hong Pao arbata – sunkesnių, dar saldesnių aromatų, o arbatos spalva – žymiai tamsesnė nei Te Guanin. Tai prabangi, proginė arbata, į ją, kaip ir į kitus kokybiškus ulongus, būtų nuodėmė dėti kokius nors pagardinimus. Šias arbatas reikia gerti grynas. Da Hong Pao sušildys, atgaivins, o paragavę tikrai kokybiško šios arbatos varianto galės visą dieną mėgautis gera nuotaika, sveiku tonusu ir kartu – vidine ramybe.

Fen Huang Dan Cong

„Vieniši krūmokšniai iš Fenikso kalno“. Ši arbata Fenikso kalne turi daugybę aromatų ir yra klasifikuojama pagal juos. Bene pats populiariausias – Mi Lan Siang, medaus orchidėjos aromato. Arbata gėlėmis arba vaisiais kvepia pati, į ją nededami aromatizatoriai ar pagardinimai. Šią arbatą geriausia būtų ruošti tradiciniu kinišku būdu (gong fu cha), kada arbatžolių dedama daug į mažytį arbatinuką, ir vanduo nelaikomas ant jų ilgiau nei pusę minutės. Tokiu būdu paruošta arbata nebus karti ir atskleis visus savo aromatus. Šią arbatą ypatingai patarčiau įsigyti iš nusimanančių, nes prastas jos variantas bus tiesiog kartus. Ji turi tiek daug porūšių ir aromatų, kad apie juos net nepradėsime kalbėti… Tik pasakysime, kad tai arbata jau šiek tiek patyrusiems ragautojams.

Legenda byloja, kad Fenikso kalne rinkdavosi feniksai – mitiniai stebuklingi paukščiai. Jiems linksmai skrajojant ir žaidžiant, iš jų uodegų kartais iškrisdavo plunksnos, iš kurių, nusileidusių ant žemės, ir išaugo šie ypatingi arbatmedžiai.

Sakoma, kad Fenikso kalnas – visų ulongų tėvynė. Čia randami seniausi ulongo arbatmedžiai.

Daugiau apie arbatų rūšis, jų paruošimą, arbatos ceremonijas bei degustacijas – www.arbatosmagija.lt

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *