Kategorijos

Šunų paklusnumas, ar jį galima išmatuoti?

mojljubimac_border_koli_358081Žinia, kai tam tikros grupės individų atsiranda daugiau, tuomet atsiranda poreikis juos rūšiuoti. Taip visada buvo daroma su žmonėmi. Jie būdavo visada rūšiuojami pagal religiją, lytį, rasę, pažiūras, intelektinius gebėjimus ir kitus kriterijus. Dauguma jų buvo pripažinti, kaip nehumaniški, išskyrus intelektinius gebėjimus. Šis kriterijus pradėjo būti taikomas ne tik žmonėms, jis buvo pradėtas taikyti gyvūnams. Tačiau su skirtingais gyvūnais sunku palyginti intelektinius gebėjimus, tik buvo pastebėta, kad plėšrūnai buvo labiau galvotesni, o žolėdžiai kiek prastesnių intelektinių gebėjimų. Taip atsirado noras sugrupuoti kitą didelę naminių gyvūnų grupę – šunis. Tai kaip ir lengviau, nes visi jie yra priskirami tai pačiai grupei, tai jiems galima taikyti tuos pačius kriterijus, tarkime dresavimo galimybę, sprendimų priėmimus, bendrą paklusnumą. Taip buvo sugalvotas vienas iš svarbiausių intelektą apibrėžiančių veiksnių viena, bet gan diskutuotina intelekto lentelė. Ji suskirstyta į kelis skyrius pagal darbinės ir paklusnumo savybes: nuostabios, puikios, geresnės, nei vidutinės, pakenčiamos ir prastos.

Pačios darbinės ir paklusnumo savybės apibrėžiamos kaip naujos komandos iš pakartojimų skaičiaus išmokimas ir paklausimas naujai komandai iš pirmo karto.

Nuostabiomis darbinėmis ir paklusnumo savybėmis pasižymi borderkolis, pudelis, vokiečių aviganis, auksaspalvis retriveris, dobermanas, šeltis, labradoro retriveris, paviljonas, rotveileris, australų galvijų šuo. Visi šie šunys išmoksta naują komandą per mažiau, nei 5 pakartojimų, ir pirmai komandai paklūsta 95 proc. ir daugiau. Šis dešimtukas ypatingas tuo, kad šiek tiek prasilenkia su lietuvių ir pasaulio šunų madomis, t.y. vokiečių aviganiai, dobermanai naudojami tarnyboje, kaip puikiai dresuojami šunys. Retriveriai visada mėgstami šeimų, tačiau tokie iš pažiūros kvaili šunys, kaip pudeliai ar australų ganymo šunys pasirodo, turi neįtikėtinai imlią dresūrai galvą.

Patys nepaklusniausi ir neprotingiausi šunys pagal šią skalę yra: ši cu, basetas, mastifas, biglis, pekinas, bladhaundas, rusų kurtas, čiau čiau, anglų buldogas, basendžis, afganų kurtas. Su visais smulkiais šunimis kaip ir viskas aišku, taip pat buldogai, mastifai, ir afganų kurtai tikrai per dideliu intelektu nepasižymintys šunys. Daug keisčiau matyti vieną populiariausių šunų biglį, taip pat ir rusų kurtas man visada asocijavosi su greičiu ir gebėjimu medžioti ir panašiomis intelektualiomis savybėmis. Tačiau pagal kitus parametrus jis yra per daug nepriklausomas šuo, kuris pykstasi su viskuo, šunimis, vaikais, katėmis ir kita. Basendžis irgi buvo senas ir egipto laikus menantis šuo, kuris buvo sergėtojas ir padėdavo medžioklėje, tačiau, plačiau pasidomėjus, kitos jo savybės neprimena drausmingo šuns, o dar pora ypatybių net iš viso neprimena šuns. Tarkime jis save prausia kaip katė ir nemoka loti, net yra užsispyręs ir savarankiškas, kaip katė.

Taigi, apibendrinant, jeigu norite neturėti daug rūpesčių su šunimi ir jo auklėjimu, geriau rinktis itin aukštą vietą lentelėje turintį šunį.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *