Kategorijos

Turkų virtuvės įvairovė

Yra sakoma, kad pasaulyje egzistuoja trijų rūšių virtuvė: kinų, prancūzų ir turkų. Nesutinkate? Pilnai savo reputaciją patvirtinanti Turkijos virtuvė visada maloniai nustebina ir pradžiugina jos lankytojus. Geriausia pažinti Turkiją kelionės metu. Nuvažiuoti į šią šalį atostogų ir pasinerti į gurmaniškas paieškas.

Per amžių amžius tobulinti patiekalai išlaikė savo aiškias vertybes. Jų paruošimo receptai labai įvairūs, bet paprasti, o tobulą skonį garantuoja aukšta naudojamų produktų kokybė. Turkijos geografinė padėtis lėmė, kad nuo neatmenų laikų per jos teritoriją ėjo ir kryžiavosi prekybos keliai, ypač daug prieskonių keliavo per šią šalį. 600 metų gyvavusi Osmanų imperija ir įsitvirtinęs islamas paliko savo pėdsaką ir virtuvėje. Kaip ir kitose šalyse, esančiose prie Viduržemio jūros, čia naudojama daug daržovių, prieskoninių žolelių ir žuvies. Labai populiari yra ėrienos, jautienos, vištienos mėsa, ypač kepta ant žarijų, taip pat baklažanai, alyvuogių aliejus, riešutai ir lęšiai.

Be galo didelė yra Turkijoje verdamų sriubų įvairovė. Anksčiau sriubas čia valgydavo pusryčiams, bet dabar diena dažniau pradedama užkandant sūrio, pomidorų, kiaušinių, kumpio ar aštrių mėsos dešrelių. Ir, žinoma, neapseinama be pačios įvairiausios turkiškos duonos. Bet sriubos išliko. Jos dabar dažniausiai būna pirmasis patiekalas prieš pagrindinį dienos valgį. Gali būti skystos ir tirštos, daugiausiai jų verdama su sultiniu. Bene populiariausia, tad ir pačiais įvairiausiais būdais ruošiama, yra lęšių sriuba.

Šalti užkandžiai čia vadinami „mezes“. Jų užkandama prieš valgį arba geriant vyną ar „raki“ degtinę. Pateikiama dažniausiai plati įvairovė. Valgant restorane ant padėklo atnešama iškart su gėrimais, dar net neišsirinkus pagrindinių patiekalų. Tačiau sočiau užkirtus „mezes“, galima pilnai pavalgyti, sakykim, priešpiečius. Kokie būna šie užkandžiai? Keptas baklažanas su natūraliu jogurtu, nedideli, kepti žuvies kukuliukai, sūdytas, marinuotas vietinis tunas, varškės patiekalai ar jūros gėrybės.

Jei jus domina kulinarinės kelionės, Antalija yra puikus pasirinkimas. Šis didelis, puikiai išvystytas kurortas Viduržemio jūros pakrantėje garsėja ir savo restoranais. Tarp kulinarų minimi „Balik“ restoranai, „Magic Mount“, „7 Mehmet“ ar „Degirmen Gozu“. Bet, aišku, kad jų čia yra nesuskaičiuojama gausybė.

Beveik kiekvienas Mažosios Azijos regionas turi savo ypatingąjį kebabo paruošimą būdą. Naudojama ir žalia, ir marinuota mėsa, pagrinde – ėriena. Po visą pasaulį paplito turkiški kebabai, kuriems mėsa ruošiama ant anglių kaitinant jos gabalėlius, sumautus ant iešmo. Ir pas mus jau populiarūs tapo „Doner“ kebabai, kai ant didesnio iešmo sumauta mėsa sukama vertikaliai ir apskrudę gabalėliai po truputi nupjaunami peiliu. „Doner“ kebabai – gana populiarus greito valgymo būdas visuose Turkijos miestuose.

Iš mėsos patiekalų taip pat populiarūs yra „Kofte“: įvairiausių dydžių ir formų, gaminami maltą mėsą formuojant su prieskoniais ir svogūnais. Jie gali būti kepti ir virti, patiekiami su padažais. Pavyzdžiui, ruošiant „Izmiro kofte“ pirmiausia mėsos „kotletukai“ kepami ant grotelių, o po to kaitinami savose sultyse su griežinėliais įpjaustytomis žaliomis paprikomis, bulvėmis ir pomidorais.

Keliaudami ar ilsėdamiesi Turkijoje ragausite daug patiekalų iš baklažanų. Turkiškai ši daržovė vadinasi „patlican“. Populiarios yra baklažanų salotos su ožkos sūriu ir česnaku, įvairiai įdaryti baklažanai, kepti ant grotelių, karšti ir šalti. Visuose šalies regionuose rasite „karniyarik“ – tai išilgai pusiau padalinti baklažanai, kurie apkepami, ant viršaus uždedamo kepinto faršo su įvairiomis daržovėmis, viršus papuošiamas pomidoro griežinėliais ir paprikos skiltelėmis, ilgai troškinama. Be galo skanu.

Beveik atskira patiekalų grupė yra „dolma“ suktinukai, tokie tolimi mūsų lietuviškų balandėlių pusbroliai. Pailgos formos, įsukti į vynuogių, rečiau, kopūstų lapus, kimšti į pailgas šviesiąsias paprikas, kepti alyvuogių aliejuje. Įdaryti ryžiais su pačiais įvairiausiais priedais.

Be galo skanūs yra turkiški „pilav‘ai“ – ryžių patiekalai su daržovėmis. Juos paruošti gali tik prityrę virėjai, kurie sukuria jų visą galybę. Kartais jie būna panašūs į mums pažįstamą plovą iš Kaukazo regionų, bet „pilav“ nebūtinai turi būti gaminamas su mėsa. Dažniausiai tai birūs ryžiai su daržovėmis, bet, pavyzdžiui, Turkijos dalyje netoli Juodosios jūros pakrantės gali tekti ragauti „hamsili pilav“ su nedidelėmis žuvelėmis.

Jeigu jūsų atostogos Turkijoje yra kelionės su vaikais, jie žinoma norės saldumynų. Bet pabandykite mažiesiems pasiūlyti „borek“ kepinių iš sluoksniuotos tešlos, įdarytų sūriais, bulvėmis ar mėsa. Sakoma, kad nei viena mergina negali ištekėti, kol neišmoksta paruošti skanių „borek“ užkandžių. Varta patikrinti.

Turkų virtuvėje gausiai naudojamas ir natūralus jogurtas bei grietinė. Prie „borek“ kepinių dažnai pasiūloma jogurto su agurkais, česnaku, krapais . O jeigu meniu pamatysite patiekalą „manti“, nenustebkite gavę tobulą šedevrą iš įmantriai sudėtų įdarytų virtinukų, gausiai užpiltą česnakiniu jogurtu ar net sūriu.

Iš gėrimų, šioje šalyje vienodai populiari yra ir kava, ir arbata. Kava geriama tiršta, karti ir be pieno. Arbata gurkšnojama beveik visą dieną, bet kuriuo metu. Abu šie gėrimai turi savitą, turkišką, plikymo ir pateikimo būdą. Iš alkoholinių gėrimų turistai dažniausiai atsimena anyžinę „raki“ degtinę. Ji tikrai stipri, vadinama „liūtų gėrimu“, nes turi būti stiprus, kaip liūtas, kad galėtum ją gerti. Atskiesta vandeniu „raki“ pabąla, tada šis gėrimas jau vadinamas „liūtės pienu“.

Turkiški saldumynai yra žinomi visame pasaulyje. Apie juos būtų galima parašyti ne vieną pasakojimą. Turkijoje netgi ramadanas vadinamas „cukraus švente“ (Seker bayrami), nes nusileidus saulei pasineriama į tikrą desertų puotą. Čia svarbus ne tik jų skonis, bet ir vaizdas, pats pateikimas.

Turkija ne be reikalo vadinama tiltu tarp Rytų ir Vakarų, tarp Kaukazo ir Balkanų. Jos teritorijoje persipinant įvairių šalių įtakoms žmonės išmoko perimti tai, kas geriausia. Nenustebkite, pamatę turkų virtuvės įvairovę. Tiesiog ragaukite ir pasinerkite į gurmanišką, kiek egzotinę kelionę.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *