Kategorijos

10 eko patarimų, kaip rūpintis savo drabužiais ir džiaugtis jais ilgiau

eco-nation-laundry-hanging-outsideKiekvienas naujas pirkinys papildantis mūsų drabužinę – tai lyg mažytė šventė. Kiekvienas naujai įsigytas drabužis įpučia gyvybės jau turimai asmeninei kolekcijai ir įkvepia atrasti naujus derinius taip atgaivinant savo stilių. Štai 10 patarimų, kaip rūpintis tais naujais drabužiais tam, kad jie ilgiau atrodytų „kaip nauji“, o to siekdami ir gamtą tausotumėm.

  1. Skalbkite rečiau.

Stenkitės gerai įvertinti, ar drabužį jau išties vertėtų mest į skalbinių dėžę, o gal vis dėlto galėtumėte jį dar kartą užsivilkti? Jei norite išskalbti, pvz., džinsus vien dėl to, jog je prisigėrė rūkalų ar laužo kvapo, verčiau a) įmeskite juos į šaldymo kamerą nakčiai, b)pakabinkite juos balkone ir leiskit vėjui juos išvėdinti, c) pernakt pamirkykite kibire vandens su puodeliu valgomosios sodos, o kitą dieną praplaukite švariu vandeniu, d)apibarstykite sausais sodos milteliais, įdėkite džinsus į plastikinį maišą ir sandariai jį uždarykite, o kitą dieną sodą tiesiog nukratykite. Arba, jei norite išskalbti, pvz., marškinėlius vien dėl to, jog jie išsitampė, tiesiog pamirkykite juos kriauklėje, išgręžkite ir atsargiai pakabinkite – kam lemta trauktis ir susigrąžint savo pradinę formą, tas susitrauks. Beje (dėl viso pikto paminėsiu), šis patarimų punktas apatiniams ir kojinėms negalioja, ghm.

  1. Skalbkite rankomis.

Jei drabužį išsitepėte viena dėmele, tai tą vieną dėmelę ir praskalbkite rankomis. Jei norisi atgaivinti marškinėlius po karštos dienos (jei suprantate, ką turiu omeny), tai tik rankoves ir praplaukite, o tą ryškų dizainą marškinėlių priekyje palikite šį kartą ramybėje. Ir apskritai, jei yra galimybė, stenkitės skalbti rankomis, ypač tokius delikačius drabužius kaip apatinis trikotažas ar ekologiškos medvilnės drabužiai – sutaupysite ne tik daug vandens ir elektros, bet ir pinigų.

  1. 30°C temperatūra.

Ar žinojote, jog skalbimo mašina net iki 90% elektros sunaudoja šildydama skalbimui bei skalavimui ruošiamą vandenį? Jei stengsitės dažniau (jei ne visada) rinktis skalbti 30°C temperatūroje, sunaudosite žymiai mažiau energijos. Ši temperatūra yra draugiškiausia daugeliui audinių, tad ir drabužiams mažiau pakenksite.

  1. Neskalbkite skalbimo mašinoje pavienių drabužių.

Jei labai reikia išskalbti vieną drabužį, o skalbinių krepšys dar tuščias – skalbkite rankomis. Visada skalbkite tik pilną skalbyklę – ir energijos sutaupysite, ir drabužiams bus naudingiau.

  1. Naudokite ekologiškas skalbimo priemones ir minkštiklius.

Sveikų produktų parduotuvės siūlo didžiulį aplinką tausojančių ir veganiškų (vadinasi gaminant nebuvo naudojami gyvūninės kilmės produktai ir bandymai nebuvo atlikti su gyvūnais) skalbimo priemonių. Net ir didesnėse „paprastųjų produktų“ parduotuvėse galima rasti ekologiškų variantų. Siūlau rinktis jautriai odai skirtus skalbiklius ir minkštiklius, nes jie dar natūralesni – be papildomų dažiklių ir kvapiklių. Jei norite, jog skalbiniai kvepėtų, įlašinkite keletą pasirinkto eterinio aliejaus lašų. Jau po pirmo skalbimo pajusite, jog drabužius maloniau dėvėti, nebejausite populiariųjų skalbimo miltelių cheminio kvapo ir „miltelinio“ pojūčio ant drabužių. Nors tokios priemonės dažniausiai yra kiek brangesnės, tačiau aplinkai ir gyvajai gamtai jos kainuos žymiai mažiau.

  1. Skalbdami įterpkite ir natūralias priemones.

Kaip jau minėjau, verčiau pirkti bekvapius skalbiklius, o papildomo malonaus kvapo savo skalbiniams suteikti įlašinus kelis lašus jūsų mėgstamiausio geros kokybės eterinio aliejaus – taip bus natūraliau, o ir kvapo intensyvumą galėsite reguliuoti.  Baltas actas yra puikus bet kokio komercinio minkštiklio pakaitalas, kuris taip pat ir puikiai dezinfekuoja. Savaime suprantama, pilkite jį į minkštiklio skyrelį skalbimo mašinoje arba praskalaukite juo jau išskalbtus drabužius, jei skalbiate rankomis.

  1. Nebalinkite drabužių cheminiais balikliais.

Jei namuose turite cheminį skalbinių baliklį, labai galimas daiktas, jog tai yra toksiškiausia namų apyvokos priemonė jūsų namuose. Cheminiai skalbinių balikliai taip pat labai pažeidžia audinio struktūrą, jie ima lengviau plyšti ir irti. Jei norite saugiai pabalinti drabužius, įmaišykite iki 1/4 – 1//2 puodelio sodos, balto acto arba citrinos sulčių į pasirinklą ekologišką skalbiklį. Baltus drabužius ir rankšluosčius taip pat galite pamerkti į vandenį su viena iš šių natūralių priemonių ir paskui išskalbti skalbyklėje. Baltų skalbinių džiovinimas saulėje taip pat padeda juos pašviesinti. Jeigu visgi manote, jog nieko čia nebus su tais natūraliais balikliais, rinkitės baliklį be chloro.

  1. Naudokitės ekonominiu skalbimo rėžimu.

Ekonominis skalbimo rėžimas – tai mažiau sunaudoto vandens, mažiau išeikvotos elektros, o ir laiko mažiau užtrunka. Jei drabužiai labai sutepti, jau geriau juos pernakt pamirkyti sodos tirpinyje arba dėmes patrinti sodos ir acto arba vandens pasta ir tada skalbti skalbyklėje. Taip pat, jei jūsų skalbimo mašina jau labai sena, verta pamąstyti, ar nebūtų laikas ją pakeisti nauja energiją taupančia skalbykle.

  1. Nenaudokite džiovyklės.

Lietuvos namų ūkiuose skalbinių džiovyklės ne tokios populiarios, tačiau jei vis dėlto ją turite, susimąstykite, ar tikrai jums jos reikia. Energijos skalbinių džiovyklės sunaudoja labai daug (buitinės technikos gretose jos nusileidžia tik skalbimo mašinoms ir šaldytuvams), o ir drabužių jos netausoja.

  1. Sveikas prote, nepabėk!

Visada perskaitykite drabužio etiketėje užrašytas priežiūros rekomendacijas ir jų laikykitės. Atskirkite baltus drabužius nuo spalvotų. Apatinį trikotažą skalbkite atskirai nuo kitų drabužių. Jei su jumis gyvena besišeriantis augintinis, nesitikėkite, jog plaukai nusiplaus skalbyklėje – iškratykite ir nuvalykite augintinio plaukus nuo drabužių prieš skalbiant. Visada skalbkite drabužius išvirkščia puse. Visos sagos ir užtrauktukai – užsegti, o kišenės – patikrintos. Žodžiu, savaime suprantami dalykai, kurie kartais lieka užmiršti. Tai va, neužmirškit.

Daugiau informacijos apie ekologiją madoje galite rasti Eco Nation tinklaraštyje.

 

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *