Kategorijos

3 priežastys, kodėl žmonės meta samdomą darbą

Neįtikėtina, tačiau dar J.V.Gėtė yra pasakęs: „Žmogui nepakanka kaupti žinias, reikia mokėti iš jų gauti palūkanas“. Jau prieš du šimtus metų žmonija mąstė versliai! O mes gyvendami naujų technologijų amžiuje, galėdami naudotis visomis naujovėmis, kuomet reikalingą informaciją galime pasiekti sekundžių greičiu, kartais dar drįstame dejuoti, kad „valstybė kalta“, „darbdavys blogas“,o ir šiaip ir dėl visko „kažkas kaltas“. Ir taip be pabaigos.

Visi pastebėjome, kaip nejučia įsitraukėme į interneto pasaulį, „Google“ vardas jau nieko nebestebina, „Facebook“  irgi daugeliui jau kaip šeimos narys. Taigi,  normalu, kad internetas atima vis daugiau mūsų dėmesio kasdien paruošdamas naujas galimybes ir perspektyvas.

Lietuvoje nuolat eskaluojama, jog IT rinka ištiestomis rankomis laukia naujų darbuotojų ir specialistų, o verslas internete siūlo plačias galimybes. Apie galimybę dirbti savarankišką darbą vis dažniau kalba aukštuoju mokslu ir darbo rinka nusivylę jaunuoliai. Ar tikrai rinkoje yra toks liūdnas vaizdas be jokių puikių karjeros perspektyvų?

Štai, jau gerą dešimtmetį interneto rinkodaros srityje besisukanti SEO (paieškos sistemos optimizavimas) specialistė Evelina Tamulaitienė teigia, jog po saule apstu galimybių – svarbu atrasti sau malonią sritį, o tada jau tik spėk suktis. Šiandien Evelina savo hobį ir meilę internetui bei informacijos valdymui pavertusi verslu, įkūrusi pirmąją Lietuvoje SEO AKADEMIJĄ (www.seoakademija.lt) veda individualius ir grupinius SEO mokymus, kuria interneto svetaines, kuruoja ir vysto web projektus, teikia SEO paslaugas SEO MAMA (www.seomama.lt) prekinio ženklo pavadinimu Lietuvos, Rusijos, Europos bei JAV rinkoms.

1 priežastis samdomam darbui mesti – asmeninės žmogaus savybės

 • Evelina, šiandien noras dirbti savarankiškai jau po truputį „apsigyvena“ ir daugelio jaunuolių galvose. Tačiau Tu pati pėdsakus internete po truputį pradėdama kurti savo verslą padėjai jau prieš gerą dešimtmetį. Kas paskatino atsisakyti samdomo darbo dar tada?
 • Tai, kas yra sukurta šiai dienai, tikrai gimė ne per dieną. Tiesiog, derindama samdomą darbą, tuo pačiu auginau ir savo individualią veiklą internete. Pagrindinis dalykas, kas traukte traukė iš samdomo darbo, kur bedirbčiau, kokias geras pareigas beeičiau, tai žmogaus laisvės suvaržymas. Nežinau kodėl, tačiau darbas nuo ryto iki vakaro su normuotomis pietų pertraukomis, su stebėjimu, kur einu, ką darau, ką kalbu, man visada asociavosi su kalėjimu. Mano darbdavius, kad ir kokie jie visi nuostabūs buvo, manau, varžė mano, kaip samdomos darbuotojos, baimės nebuvimas. Niekada neturėjau baimės išsakyti savo mintis ar daryti kažką, ko nenoriu daryti vien dėl to, kad kažkam įtikti. Kur bedirbčiau, visada žiūrėjau iš verslo savininko pozicijos, o ne iš samdomo darbuotojo.
 • Tarsi jauteisi ne savo rogėse? Kas suformavo tokias Tavo nuostatas?
 • Negaliu paaiškinti, iš kur visa tai. Gal kad vaikystėje mačiau savarankišką mamą, dar „ruso“ laikais kuriančią verslą. Kitas faktorius, stipriai įtakojęs kelią savarankiškos veiklos link, tai motinystė. Auginti vaiką vienai, organizuoti buitį, matyti vaiko ligas ir ašaras darželyje, organizuoti vaiko būrelius ir laisvalaikį tam, kad vaiką užauginčiau ne bet kaip, o suteikiant jam pilnavertį pagrindą, skirti savo dėmesį ir laiką bei suderinti samdomą darbą be galo sunku.

Duktė buvo didžiulis spyris į užpakalį, kodėl dieną dirbau samdomam darbe, o naktims pradėjau kurti rinkodaros paslaugų internete veiklos strategiją, kuri pradėjo sparčiai realizuotis. Ir man tai pavyko. Dabar aš galiu vežioti vaiką į mokyklą, iš mokyklos, laukti būrelių laukiamajame tiek, kiek reikia, žinant, kad man niekas neskaičiuos pavėluotų sekundžių įžengus į darbo kabinetą.

 • Dažnai pamini, kad esi dar daugiau amatininkė nei verslininkė. Kuo tai skiriasi?
 • Tokią save laikiau, kol realizavau SEO, rinkodaros paslaugų, interneto svetainių kūrimo projektus pati. Atvirai pasakius, buvo taip gera ir ramu, kol pati rinka neprivertė po truputį pakeisti mąstymą. Šiai dienai, po to, kai šiais metais įkūriau ir SEO AKADEMIJĄ, supratau, kad amatininke visą gyvenimą nebūsiu, nes viena pati jau nebespėju atlikti visų darbų. Natūraliai buriasi aplink komanda žmonių, kuriai įdomi mano veiklos kryptis, mano požiūris, mano darbo internete metodika, tad po truputį dar tik mokausi deleguoti darbus. Taip natūraliai gavosi, kad jau kuriu verslo strategiją, kaip toliau vystyti taip sparčiai rinkoje vietas atradusias veiklas.

2 priežastis – mylimos veiklos identifikavimas

 • Paprastam žmogui išgirdus vien žodį SEO turbūt kyla šimtai klausimų, ar tai tokia sunkiai suvokiama tema, kuriai įvaldyti reikia išskirtinių gabumų ir žinių?
 • Man ši veikla gimė natūraliai. Aš tiesiog labai pamėgau internetą, visada analizuodavau įvairius interneto projektus bei tinklapius. Kartais prarasdavau laiko nuovoką, jeigu rasdavau man įdomios informacijos. Todėl mano akimis, viena, ko tikrai reikia, tai kruopštumo ir meilės internetui. O visa kita – išmokstama. Žmonės, atėję į mano seminarus, nustemba, kad SEO – toks įdomus ir pasiekiamas ranka „paprastam“ žmogui, neturinčiam programavimo įgūdžių. Žinoma, kūrybiškas mąstymas ir raštingumas šioje srityje itin pasitarnauja. Todėl SEO rekomenduoju visiems, kurie labai gerai valdė plunksną dar mokyklos laikais, kurie pasirinko marketingo ar viešųjų ryšių, žurnalisto specialybes. Juk SEO (angl. Search Engine Optimization) lietuviškai skamba kaip interneto svetainės optimizavimas paieškos sistemoms. O paieškos sistemoje pagrindinis dalykas yra kas? – Vadinasi, SEO nesigilinant į visus niuansus, bendrąja prasme galima pavadinti darbą su informacijos turiniu. Paprasčiau tariant, tai tiesiog dar vienas naujas (Lietuvoje vis dar naujas) marketingo internete įrankis.
 • Ką rekomenduotum paskutinės klasės moksleiviui, kur stoti mokytis, kad po to gerai uždirbtų ir jaustųsi laimingas?
 • Atsakyčiau, stok ten, kur šaukia tavo širdis. Ten galų gale ir pinigai didžiausi paprastai randasi. Su profesija, kuriai kelią padiktavo širdis, visad rasi vietos po saule. O jaunuoliams, kurie dar nežino savo hobio, vietoj to, kad pirmus studijų metus praleisti bet kur, patarčiau tuos metus skirti savo hobio, savo mylimos veiklos identifikavimui. Tai galima padaryti įvairiais būdais, išmėginant save įvairiose jaunimo organizacijose, įsiprašant praktikai pas įvairių sričių darbdavius, taip pat galima juk išmėginti tam tikrus užsiėmimus. Juk gyvename nuostabiu laiku, kai visko turime per akis tikslui siekti.

3 priežastis – tikėjimas tuo, ką darai ir galimybių ieškojimas

 • Ar galima sakyti, kad interneto verslas – pigiausias būdas išbandyti savo idėją? Nereikia nuomoti patalpų, pirkti įrangos, samdyti darbuotojų, tvarkytis licencijų…
 • Šiek tiek reikalų su valdiškomis institucijomis turėti vis tiek teks, nes kaip kitaip be kažkokio juridinio vieneto tu įsisavinsi pajamas, gaunamas iš savo veiklos internete. Tačiau paprastumas internetinio verslo yra tai, kad tau nereikia sandėlio, tau nereikia specialios įrangos, šaldytuvų ir pan., kad tavo „prekė“ nesugestų, tau nereikia muitų, nereikia logistikos paslaugų. Reikia tik ypatingai gerai veikiančios galvos ir neperkaitusių smegenų. Jeigu tiki tuo, ką darai, visada atsiras galimybės savo idėjų realizavimui. O internetas tam puiki vieta.
 • Panašu, kad nusiteikimas ir darbas smarkiai atsiperka. Tačiau dažnai dabartinė jaunimo karta barama už tinginiavimą ir bukumą.
 • Tai, kad jaunų žmonių šiandien jau nevilioja darbas biure – natūralu. Su šiuolaikinėmis technologijomis mes galime dirbti iš bet kurio pasaulio kampelio, jaunimas jau suvokia, kad svarbiausia atlikti darbus laiku ir pasiekti tinkamus rezultatus, o ne užsidėti „varnelę“  prieš įmonės vadovą už tai, kad tu sąžiningai atsėdėjai 8  darbo valandas ofise. Jaunas žmogus jau suvokia, kad svarbu ne klaidingas įvaizdis, o darbo efektyvumas. Deja, Lietuvoje dar daug įmonių su atgyvenusiu požiūriu ir tai jauną žmogų varžo. Lieka tik pradėti veikti patiems!

Naujausi straipsniai

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *