Greitieji kreditai – ar tikrai blogis?

greitieji kreditaiFrazė greitieji kreditai jau nieko nestebina. Ir tai tapo praktiškai sinonimu frazėms „sms kreditas“, „kreditas internetu“. Tai dažnai laikoma labai dideliu blogiu ir dažniau net blogesniu nei kazino ar barai. Šio straipsnio tikslas nėra pasmerkti ar kaip tik apginti greituosius kreditus teikiančias bendroves. Straipsnio tikslas yra išnagrinėti šių bendrovių paslaugų spektrą ir aprašyti tiek jų privalumus tiek trūkumus.

Greitieji kreditai Lietuvoje pradėti dalinti praktiškai prieš dešimt metų. Sistema buvo nauja tiek paslaugos tiekėjams tiek gavėjams. Žmonės nustebinti galimybės greit pasiskolinti pinigų tiesiog internetu mokėdavo didžiules palūkanas. O kreditų teikėjai neturėjo jokios informacinės sistemos ir kreditus dalino, kaip sakoma „į kairę ir į dešinę“. Situacija panaši kaip ir su nekilnojamo turto paskolų burbulu. Kreditai dalinami visiems, o nesėkmingus kreditus (kreditai kurie nebus grąžinami) atperka sėkmingai išdalinti kreditai. Tuo metu įsivyravo pakankamai didelis chaosas kai pasiskolinti galėjo praktiškai bet kas, o metinės palūkanos siekė ir kelis šimtus procentų. Pradinė idėja labai graži – žmogui pasiskolinus pinigų trumpam laikui (pavyzdžiui dešimčiai dienų) jis skolą grąžina su jau pridėtomis palūkanomis. Bet kadangi skolos terminas trumpas tai ir skola labai baisiai neišauga ir didelės palūkanos dėl to nieko negąsdina. Čia panašiai kaip ir su taxi. Taxi važinėti tikrai brangu ir iš Vilniaus ar Kauno važiuoti prie Jūros su taksi neverta, nes paslaugos kaina bus didžiulė. Bet taksi pervažiuoti iš vienos miesto pusės į kitą kartais tikrai naudinga ir net ekonomiškai apsimoka (pavyzdžiui sugedus automobiliui norint nepavėluoti į verslo susitikimą ar darbo pokalbį). Bet visur atsiranda gudresnių norinčių už nieką nemokėti. Kaip nesąžiningi klientai nori pabėgti iš taksi už jį nesumokėję, taip dalis žmonių tikisi nevykdyti savo įsipareigojimų greitiesiems kreditams. Skirtumas tik toks, kad jei pavyko pasprukti iš taksi skola greičiausiai Jūsų nepavys. O jei nesumokėjote greitojo kredito sulauksite teismo ir antstolių vizito. Tais metais greitieji kreditai pradėjo smarkiai plėstis. Nuolat daugėjo bendrovių teikiančių tokias paslaugas. Dėl to čia įsikišo valstybė ir greituosius kreditus teikiančios bendrovės pradėtos labai stipriai kontroliuoti.

Visų pirma apriboti antkainiai, visų antra labai stipriai suvaržyta jų reklama. Uždrausta kreditus dalinti azartinių lošimų vietose. Stipriai sumažėjus antkainiams bendrovių pelnai sumažėjo. Dėl to pradėta kreditus dalinti daug atsargiau. Stengiamasi, kad kreditai būtų suteikiami tik tiems asmenims iš kurių jie gali sugrįžti. Bendrovės tarpusavyje pradėjo dalintis duomenimis apie nemokius klientus, pradėjo duomenis tikrinti ir kitose sistemose. Šios bendrovės pradeda teikti ir ilgalaikius kreditus su skolos grąžinimo grafiku. Tad šių bendrovių veikla gana stipriai pasikeitė.

Ar galima teigti, kad greitieji kreditai yra ne tik blogis, bet ir gėris? Greičiausiai taip. Kiekviena nauja paslauga suteikia papildomas galimybes. Tereikia mokėti jomis tinkamai pasinaudoti. Greitas kreditas negali išspręsti finansinių problemų. Bet gali būti geras trumpalaikis problemų sprendimo būdas. Pavyzdžiui jei radote labai gerą akcijinį pasiūlymą baldams ar buitinei technikai įsigyti. Gal verta pasiimti kreditą, pigiau nusipirkti techniką ir vėliau grąžinto kreditą nei ilgai taupyti savo pirkiniams ir pirkti juos jau normaliomis didelėmis, o ne akcijos kainomis? Kiekvieną kartą verta skaičiuoti ir rasti ekonomiškai naudingą sprendimą. Protingai naudojantis greitieji kreditai yra papildomas įrankis valdyti savo finansus. Bet šia paslauga kaip ir visomis kitomis finansinėmis paslaugomis reikia naudotis atsakingai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.