Greitos paskolos – iš kur jos atsirado?

greitos paskolosIki pat globalios ekonominės krizės, kuri buvo džiausia per beveik 100 metų, greitos paskolos Lietuvoje praktiškai neegzistavo. Jei ir buvo keletas kreditorių, kurie teikia tokio tipo paslaugas, tai jie buvo mažuma ir labai nepastebimi. Tuo tarpu bankai, kurie suteikė didžiąją dalį paskolų Lietuovos gyventojams, greitosiomis paskolomis neužsiiminėjo ir suteikdavo tik paskolas būstui, verslui ar kitoms stambesnėms reikmėms. Tik po 2008-ųjų krizės bankai pradėjo suteikinėti vartojamąsias paskolas, tačiau greitos paskolos ten yra suteikiamos vis dar labai retai. Didžioji dalis tokio tipo paskolų yra suteikiamos tų kreditorių, kurie skolina internetu. Tad pakalbėkime apie juos plačiau.

Jei pažvelgsite į dabartinė greitųjų paskolų rinką, ten pamatysi daugybę įvairiausių kompanijų – credit24.lt, pinigine.lt, paskoliukas.lt ir taip toliau ir panašiai. Tačiau ar kas nors žinojo apie jų egzistavimą prieš 10 metų? Be abejo, kad ne, nes tuomet šios kompanijos neegzistavo! Pavyzdžiui credit24.lt įsikūrė Lietuvoje tik 2008-aisiais, o kitos minėtos kompanijos – dar vėliau. Dar vis po šiai dienai galite išgirsti apie greitųjų paskolų tiekėjus, kurie susikūrė prieš keletą mėnesių ar savaičių. Greitos paskolos yra būtent tas produktas, kurio suteikime jie specializuojasi.

Iš kur ir kodėl greitos paskolos ir jų tiekėjai atsirado? Kaip ir su daugeliu prekių ir paslaugų atsakymas yra ganėtinai paprastas – iš vakarų. Būtent ten atsirado pirmieji tokių paslaugų kūrėjai. Tačiau Lietuvoje tokia paslauga prieš krizę atsirasti negalėjo. Greitos paskolos neegzistavo, nes paprasčiausiai niekam jų nereikėjo! Ekonominio pakilimo metu atlyginimai augo, o nedarbas – mažėjo, tad žmonėms skolintis vartojimui nereikėjo, nes jie turėjo pakankamai pajamų. Tie, kurie skolinosi dažniausiai darė tai tik tam, kad įsigytų būstą. Spekuliacijai ar gyvenimui – nesvarbu, bet tokia buvo prieš-krizinė paskolų rinka.

Tik po krizės, kuomet daugelis prarado darbus, o dar didesnė dalis matė, kaip jų atlyginimai sumažėjo, greitosios paskolos galėjo atsirasti ir klestėti. Tokiu atveju žmonėms nebeužteko egzistuojančių pajamų oriam išgyvenimui, o tie, kurie gyveno ant bedarbio pašalpų dažnai būdavo priversti skolintis išgyvenimo būtinybės. Nors ekonomika vis dar atsigauna, greitosios paskolos vis dar yra ypatingai pelninga paslauga. Žmonėms vis dar reikia papildomų pajamų, kurias jie gali gauti skolindamiesi. Tačiau be to, daugelis priprato prie šios paslaugos ir tokio gyvenimo būdo, tad net ir turėdami pakankamai pajamų, jie vis tiek skolinasi, kad galėtų įgyvendinti savo norus ir svajones.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.