Kategorijos

Kaimo plėtros projektai – kada ir kam jų reikia?

Jau pats straipsnio pavadinimas duoda užuominą, kad kalbėsime tikrai ne apie miesto teritorijas ir miestiečių problemas. Šiais laikais gamta, žemė ir jos gėrybės yra ne tik vertinami, bet daugelis Europos šalių įvairiais būdais skatina kaimo vietovių atgaivinimą, Lietuva nėra išimtis. Tačiau tam, kad galėtumėte įsikurti kaimo teritorijoje ir ten sėkmingai gyventumėte, reikėtų žinoti keletą teisinių niuansų. Pvz., jeigu Jūsų žemės paskirties sklypas nepriklauso teritorijai, kuri yra urbanizuota arba urbanizuojama, tam, kad jame galėtumėte gyventi, t.y. statyti gyvenamąjį namą, Jums reikės kaimo plėtros projekto. Kaimo plėtros projektai – tai vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo žemėtvarkos dokumentai, kurie rengiami norint vienaip ar kitaip pertvarkyti žemės ūkio paskirties sklypą.

Kaimo plėtros projektų tikslai

Kaimo plėtros projektai rengiami įvairiais tikslais:

  • Miškui įveisti ne miško žemėje. Žemės sklype suformuojami plotai, kuriuose galima įveisti mišką. Taip, Jūs teisūs – miško nepasodinsite bet kur, tam turi būti suformuotos specialios teritorijos.
  • Ūkio žemės valdai pertvarkyti. Suformuojami panašias savybes turintys žemės ūkio naudmenų sklypai, nustatomas jų rekomenduojamas naudojimas ir nustatomos kitos ūkiui funkcionuoti reikalingos žemės tvarkymo priemonės. Pvz., numatoma planuojamų sodinti augalų sudėtis ir kaitaliojimas sėjomainose.
  • Suplanuoti žemės ūkio ir kaimo plėtrą. Žemės ūkio ir kaimo plėtros projektai, kuriais suplanuojami ūkinės veiklos ir žemės naudojimo pokyčiai, rengiami visos seniūnijos, kelių kaimų ar vieno kaimo teritorijai.
  • ūkininko sodybos vietai ir (ar) žemės ūkio veiklai reikalingų statinių statybos vietai parinkti. Tai patys populiariausi kaimo plėtros projektai, nes be jų gyvenamo namo statyba žemės ūkio paskirties sklype dažniausiai yra neįmanoma.
  • kaimo plėtros žemėtvarkos projektai rekreacinės paskirties(kaimo turizmo) pastatų vietai parinkti.

Ūkininko sodybos statyba

Žemės ūkio paskirties sklype galima statyti vieną ūkininko sodybą, t.y. gyvenamą namą su pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (šiltnamių, fermų, kaimo turizmo) pastatais, kurie yra reikalingi ūkio veiklai vykdyti. Tačiau tam turi būti išpildytos šios dvi sąlygos:

  • sklypo plotas negali būti mažesnis nei 0,5 ha;
  • savininkas turi turėti ūkininko pažymėjimą ir įregistruoti ūkį tame sklype.

Tiesa, jeigu Jūsų žemės paskirties sklypas priklauso urbanizuotai ar urbanizuojamai teritorijai, galima pakeisti žemės paskirtį į namų valdos ir tuomet rūpintis tolimesniais namo projektavimo bei statybos reikalais be kaimo plėtros projekto.

Kaimo plėtros projektai numato vietą, kurioje galima sodybos (gyvenamo namo) ir/ar kitų pagalbinių ūkio pastatų statyba, vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisiniais reikalavimais.

Teisingai pasirinktas specialistas – raktas į sėkmę

Jeigu Jums reikia atlikti kaimo plėtros projektą, kuris atitiktų šiandieninius reikalavimus, tą padaryti pačiam, žinoma, nėra neįmanoma. Tačiau su tuo nesusidūrusiems žmonėms tokia užduotis gali pareikalauti daugybės laiko, pastangų ir derinimų. Būtent todėl protinga išeitis yra užsisakyti profesionalias kaimo plėtros projekto kūrimo paslaugas. Tinkamai parinktas specialistas gali padaryti išsamų kaimo plėtros projektą: ne tik parinkti vietą sodybai, bet ir sukurti gyvenamo namo projektą bei gauti leidimą ūkininko sodybos statybai. O Jums tereikės pasirūpinti jau tik pačio namo statyba!

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *