Mažiau su verslu ir prekyba susidūrusiems žmonėms PVM atrodo tik dar vienas mokestis, į kurio esmę nesigilinama ir prie kurio esame pripratę. PVM mokame visi, o kai kurie jį dar ir susigrąžina. Lietuvoje įprastinis PVM tarifas šiuo metu yra 21%. Per 2008 metų krizę jis buvo pakeltas nuo 18%, tačiau taip niekada ir negrąžintas į pirminę padėtį. Kai kurioms verslo šakoms taikomas lengvatinis 9% arba 5% PVM tarifas, tačiau tokių šakų nėra daug.
Taigi, kaip apskaičiuojamas PVM? Norint apskaičiuoti pridėtinės vertės mokestį reikia žinoti sumą iki PVM, tuomet padauginti ją iš PVM tarifo (21%, 9% arba 5%) ir padalinti iš šimto. Kaip pavyzdį laikykime, kad suma iki PVM yra 10 eurų. Dauginame ją iš standartinio 21% tarifo, gauname 210 ir daliname iš šimto. Tokiu būdu gauname 2.10 euro PVM mokesčio. Tad galutinė prekės kaina su PVM išeina 12.10 eurų (10 eurų + 2.10 eur PVM). Kad būtų paprasčiau apskaičiuoti, galima pasinaudoti internetine PVM apskaičiavimo skaičiuokle.
Žinoma, reikia mokėti ir išskaičiuoti PVM iš kainos. Ši formulė kiek sudėtingesnė. Laikykime, kad prekės kaina su PVM yra tie patys 10 eurų. Šią sumą turime dalinti iš tokios formulės – (1+PVM(%)/100). Šiuo atveju 1 yra nekintanti reikšmė, PVM(%) yra PVM tarifas (21%, 9% arba 5%), o 100 irgi yra nekintanti reikšmė. Tad jei suma su PVM buvo 10 eurų, tai pagal šią formulę galima apskaičiuoti, kad 1.74 euras iš šios sumos yra PVM mokestis. Tad iki PVM kaina yra 8.26 euro. Kaip ir pirmuoju atveju, čia irgi galima pasinaudoti internetine PVM išskaičiavimo skaičiuokle.
Taigi, dabar žinome kaip sudaromas mokestis, kurį mokame kiekvieną dieną apsipirkinėdami prekybos centruose bei pirkdami paslaugas.
Parašykite komentarą