Kaip prižiūrimi paminklai ir kapavietės?

5 patarimai kaip išlaikomi tvarkingi paminklai ir švarūs kapai

Daugelis žmonių susidūrę su ilgai netvarkytais artimųjų kapais nežino ko griebtis. Šiame straipsnyje aptarsime ką tokiais atvejais reikėtų daryti, o taip pat ir kaip galėtumėte sau palengvinti kapų priežiūros darbus tuo pačiu išlaikant gražų ir skoningą kapą.

 

Kadangi šiais laikais žmonėms migruoja ir, kas be ko, gyvena gerokai ilgiau nei anksčiau, ilgalaikiai kapų tvarkymo sprendimai tampa vis mažiau veiksmingi. Galų gale, dažnai kapų priežiūros darbai tenka senoliams, kurie gyvena arčiausiai mirusiojo gimtosios vietovės. Šias dilemas galima išspręsti padarius kelis paprastus sprendimus.

Paminklai 1

Taigi, 5 patarimai kaip supaprastinti kapų tvarkymo darbus:

 

 • Pasirinkite paprastą ir skoningą antkapį. Pasivaikščioję po vietines kapines turbūt pastebėsite, kad prieš daug metų buvo statomi labai dideli ir pompastiški paminklai. Tai pagrinde priklausė nuo to, kad turtingesnės šeimos norėjo parodyti savo turtus, ypatingai kontraste su aplink buvusiais antkapiais. Tačiau šiais laikais tai dažnai yra laikoma beskonybe, todėl neapsunkinkite savęs ir savo artimųjų dideliu akmens gabalu.
 • Vietoje marmuro rinkitės granitą. Taip patariame, kadangi granitas yra žymiai ilgalaikiškesnis nei marmuras, kuris ilgainiui susidėvi. Kapinėse apžiūrėjus senesnius marmuro antkapius su švino raidėmis, pamatysite, jog marmurinis raidžių paviršius yra susidėvėjęs ir pro jį matosi švinas. Tai gali pasibaigti tuo, kad švinas visai iškris, ir tuomet raides reikės pakeisti, kas yra nepaprastai brangu.
 • Stenkitės ant kapų nedėti vazų, kurios nėra integruotos į antkapį. Laikui bėgant gerai neįtvirtintos vazos ir vazonai bus išversti vėjo ar paukščių. Pasirinkę antkapį su vienu ar dviem integruotais vazonais, visuomet būsite tikri, kad kapas nebus pilnas šiukšlių, nuvytusių gėlių ar šukių.
 • Teisingai pasirinkite kuo dengsite kapą. Nuo to pagrinde priklausys kiek pastangų jums reikės įdėti į kapų tvarkymą. Veja ar gėlių lysvės prašosi pastovios priežiūros, tačiau akmens plokštė ar skalūno akmenėliai atrodo išties puikiai ir nereikalauja daug dėmesio:
 •  Apmąstykite ar jums nėra reikalingos profesionalų siūlomos kapų priežiūros paslaugos. Gera kapų priežiūros įmonė jums pasiūlys ekonomiškiausią kapų tvarkymo planą, o išlaidas galėsite pasidalinti su visais mirusiojo artimaisiais.

 

Nors akmeniniai paminklai nereikalauja daug priežiūros, kad juos išlaikytumėte kaip naujus, turėtumėte kartas nuo karto juos tinkamai nuvalyti. Tinkamos priemonės ir technika taip pat užtikrina, kad jų nesubraižysite ir kitaip nesugadinsite.

Paminklai 2

 • Valant paminklus iš natūralių minkštųjų akmenų, tokių kaip kalkakmenis, smiltainis ar marmuras, jums reikės daug vandens, minkšto natūralių šerelių šepečio ir nejoninių aktyviųjų medžiagų pagrindu sukurto valiklio ar muilo.
 • Tos pačios anksčiau minėtos priemonės tinka ir granitinio paminklo valymui, tačiau papildomai galite stipriau pašveisti, kadangi šis akmuo yra kietesnis.
 • Dažnai antkapius užteks tiesiog pašveisti šepečiu, tačiau ant jų nusistovėjus daugiau purvo, samanų ir nuosėdų, galite naudoti švelnų, nejoninių aktyviųjų medžiagų pagrindu sukurtą muilą.
 • Gramdant  antkapio paviršių, naudokite plastmasinę arba medinę mentelę.
 • Niekuomet nenaudokite paprasto muilo ar namuose naudojamų stiprių valiklių. Šių valiklių sudėtyje dažnai yra fosforo rūgšties, kuri ant paminklo paviršiaus gali palikti dėmių.
 • Renkantis valiklį, venkite tokių, kurių sudėtyje yra natrio chlorido, natrio sulfato ar natrio hidrokarbonato. Šios medžiagos sudaro tirpiųjų druskų nuosėdas, kurios gali sugadinti akmens paviršių. Galite naudoti specialų akmeniui skirtą valiklį.
 • Nebandykite poliruoti ar vaškuoti paminklo paviršiaus. Jeigu norite jam suteikti blizgesio, naudokite valiklį amoniako pagrindu.
 • Muilu ar valikliu paminklą plaukite vieną, daugiausiai du kartus per metus. Pirmiausiai nuplaukite jį vandeniu, o tik tada valykite švelniu valikliu ir šepečiu.
 • Nuvalius paminklą valikliu, gerai nuskalaukite jį vandeniu, taip pašalindami visus valiklio likučius. Taip pat nuskalaukite aplink esančią žolę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.