Kategorijos

Kapų priežiūra. Pagrindinės gairės

Kaip valyti skirtingų akmens tipų paminklus?

Vienas iš būdų pareikšti pagarbą mūsų mirusiems artimiesiems ir sušvelninti jų netekties naštą pasibaigus šarvojimui yra pasirūpinti, kad jie turėtų švarų ir gražų kapą, kuris tinkamai pagerbtų jų atminimą. Antkapio ir jo aplinkos valymas taip pat yra puikus pasiteisinimas dažniau lankyti kapines ir leidžia mums niekieno netrukdomiems juos prisiminti. Čia peržvelgsime keletą geriausių būdų kaip galima tvarkyti kapus ir kokių klaidų reikėtų vengti.

Bendroji kapų priežiūra

Tvarkant bendrą kapų plotą, reikėtų apsvarstyti kokias priemones naudosite, kad nepažeistumėte tam tikrų paviršių. Daugelis valymo priemonių naudojamų namie yra per stiprios nuolatiniam naudojimui, o plovimas aukšto slėgio įranga gali sugadinti antkapį. Jeigu pastebėjote kokių nors antkapio ar paminklo pažeidimų žymių, tokių kaip atsilupimai, įskilimai ar klibėjimas, nutraukite tvarkymąsi ir kreipkitės į paminklų restauravimo specialistą.

 

Net ir naudojant švelnias priemones, paminklą reikėtų valyti nedažniau nei kartą per metus:

https://stoneletters.com/blog/cleaning-gravestones

 

Reikalingi įrankiai ir priemonės

Visos naudojamos priemonės turėtų būti švelnios valomam antkapinio paminklo paviršiui. Čia pateikiame galimų tokių priemonių sąrašą:

 

  • Švelnių šerelių šepetys.

  • Dantų šepetėlis.

  • Distiliuotas vanduo (minkštesnis nei vanduo iš čiaupo, todėl apsaugos akmenį nuo pažeidimų).

  • Medinis grandiklis (kerpių ir samanų šalinimui).

  • Kibirai.

  • Kempinės.

  • Popieriniai rankšluosčiai.

  • Flanelinė šluostė.

 

Kapų priežiūra

Įvairių paviršių valymas

Pirmiausia reikėtų distiliuotu vandeniu nuvalyti antkapinį paminklą – taip tarp akmeninio paviršiaus ir valiklio sudarysite tam tikrą barjerą. Valiklį turėtumėte pasirinkti atsižvelgdami į antkapio akmens tipą. Žemiau pateikiame geriausius pasirinkimus kiekvienam tipui:

 

Granitas – į kibirą vandens supilkite stiklinę valiklio, kurio sudėtį sudaro nejoninės aktyviosios paviršiaus medžiagos. Kadangi granitas yra vienas kietesnių akmenų, tam, kad pašalintumėte kalkių nuosėdas, galite kiek stipriau pašveisti jas bemetaliu šveistuku. Venkite vietų, kur yra priklijuotų ar nutapytų užrašų. Valant granitą, galite naudoti ir indų ploviklį:

Bronza – sumaišykite mažą kiekį distiliuoto vandens ir valiklio, kurio sudėtį sudaro nejoninės aktyviosios paviršiaus medžiagos. Paminklą valykite švelnių šerelių šepečiu ir nuskalaukite jį distiliuotu vandeniu. Palaukite kol paviršius nudžius ir flaneline šluoste braukdami sukamaisiais judesiais padenkite jį vašku.

 

Marmuras – į kibirą distiliuoto vandens supilkite stiklinę amonio hidroksido. Nors marmuras yra kietesnis nei kalkakmenis ar smiltainis, venkite jį plauti aukšto slėgio aparatu.

 

Kalkakmenis ir smiltainis – šie du akmenys yra minkščiausi iš čia išvardintų. Siekiant geriausių rezultatų, į kibirą distiliuoto vandens supilkite stiklinę valiklio, kurio sudėtį sudaro nejoninės aktyviosios paviršiaus medžiagos.

 

Nuvalius paminklą, naudojantis jau minėtomis priemonėmis pašalinkite visą pašalinę augaliją ir nešvarumus. Kita vertus, jeigu norite natūralesnio sprendimo, pabandykite ant ankapinio paminklo uždėti porą sraigių. Po poros valandų sraigės turėtų būti suvalgiusios visas aplink esančias samanas, grybieną ir kerpes.

 

Aplinkos priežiūra

Nors antkapis ir yra svarbiausia kapo dalis, jo aplinkos tvarkymas yra vienodai svarbus gražaus kapo palaikymui. Neretai kapą reikia ravėti, nugrėbti lapus, nuvalyti antkapio tvorelę ar papuošti paminklą gėlėmis. Atlikti šiems darbams jums tereikės įprastų sodininkystės įrankių, tokių kaip specialios žirklės ar šiukšlių maišai.

 

Daugiau patarimų kaip atnaujinti paminklus ir antkapius skaitykite čia:

https://bendraukime.lrytas.lt/reporteris/kaip-atnaujinti-kapiniu-paminkla.htm

Naujausi straipsniai

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *