Katalizatorių supirkimas

Kas yra katalizatorius? Tai automobilio išmetimo sistemos detalė skirta sumažinti į orą išmetamų teršalų kiekį. Katalizatorius sudėtyje yra brangiųjų metalų (aukso, platinos ir t.t.). Dėl to ir egzistuoja katalizatorių supirkimo verslas.

katalizatoriusKatalizatoriaus veikimo principas
Katalizatoriaus veikimo principas yra labai sudėtingas. Iš esmės katalizatoriaus grioveliais keliaudamos išmetamos dujos dalyvauja sudėtingose cheminėse reakcijose ir dėl to labai nuodingos išmetamųjų dujų medžiagos suskaidomos iki daug paprastesnių mažiau nuodingų cheminių elementų. Dėl to iš užsienio parvežtam automobiliui katalizatorius neretai būna išpjaunamas ir parduodamas į supirktuvę, o automobilis naujajam šeimininkui parduodamas jau be katalizatoriaus.

Kas nutinka pašalinus katalizatorių?
Dėl to nukenčia visų pirma gamta, visų antra automobilio pirkėjas. Oras dėl tiesioginio išmetimo nefiltruojamo per katalizatorių daug labiau teršiamas. O automobilio šeimininkas rizikuoja gauti baudą už per didelę nuodingų dalelių koncentraciją išmetamosiose dujose. Be to nuo 2013 metų kovo pirmos dienos Lietuvoje registruoti automobiliai privalo turėti katalizatorius (nebent jo nebuvo originaliai). Priešingu atveju – automobilis nepraeis techninės apžiūros. Kita problema – dėl to pasikeičia variklio garsas. Dėl tiesioginės išmetimo sistemos variklis vietoje gražaus darbo pradeda „baubti“ kaip formmulės1 bolidas. Kuo naujesnis automobilis tuo katalizatoriaus išpjovimas sukelia daugiau problemų. Geresniu atveju skydelyje užsidega ‘Check engine“ lemputė. Prastesniu atveju variklio darbas gali visiškai išeiti iš rikiuotės. Šiuolaikiniuose automobiliuose kuro mišinio riebumą automobilio kompiuteris reguliuoja pagal išmetimo sistemą. Ir jei sistemoje yra du davikliai – vienas prieš katalizatorių, o kitas po jo kompiuteris tikrai „pasimes“ kai abu davikliai rodys vienodus rezultatus. Tokiu atveju reiks elektroniškai „apgaudinėti“ kompiuterį arba į automobilį montuoti katalizatoriaus pakaitalą.

Kiek kainuoja katalizatorius?
Jei kalbame apie seną katalizatorių parduodamą kaip antrinę žaliavą, jo kaina sieks nuo kelių šimtų litų iki pusantro tūkstančio litų. Kaina priklauso nuo katalizatoriaus dydžio ir metalų lydinio. Senesniuose automobiliuose jie brangesni ir didesni. Naujesniuose automobiliuose pradėta taupyti ir jie mažesni, o metalo lydinys pigesnis. Visiškai kitokios kainos jei katalizatorių norėsite nusipirkti. Iš kito automobilio išimtas katalizatorius Jums netiks, nes išpjovimo metu jis sutrupinamas. Tad reiks pirkti visiškai naują katalizatorių arba jo pakaitalą. Tai pačiu pigiausiu atveju kainuos 2000 litų, o jei Jūsų automobilyje galingesnis variklis (pvz. 6 cilindrų) katalizatoriaus kaina gali pakilti iki beveik dešimties tūkstančių litų.

Kodėl katalizatorių supirkimas neuždraudžiamas?
Katalizatorių supirkimo uždrausti negalima, nes jie superkami kaip ir visos kitos antrinės žaliavos (pvz. – metalo laužas). Juk daugybė automobilių kasmet nustojama eksploatuoti ir kaip tik sveikintina, kad automobilių dalys atiduodamos perdirbimui, o ne iškeliauja į sąvartyną. Visa problema, kad Lietuvoje dėvėtų automobilių rinka yra daug platesnė nei naujų automobilių rinka ir nesąžiningi automobilių perpardavinėtojai prisiduria sau kelis šimtus litų taip apgaudami automobilio pirkėją ir prisidėdami prie didesnės gamtos taršos. Labai retai automobilio savininkas pats apsisprendžia pašalinti katalizatorių iš savo automobilio suprasdamas visas gręsiančias pasekmes. O jei jau prireikė pinigų tai geresnė išeitis yra kreditas nei aplinkos teršimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.