Kategorijos

Kodėl paskolos dabar tokios pigios?

Tie kas turi būsto arba dar kitaip vadinama hipotekos paskolą daugiau negu penkis metus, puikiai prisimena, kad tokių mažų įmokų dar niekada nemokėjo. Taigi kyla klausimas – kodėl šiuo metu paskolos tokios pigios?

images (2)Atsakymas ganėtinai paradoksalus, taip yra dėl pasaulinės ekonominės krizės. Gal būt tai jus kiek nustebins, nes juk visi žinome, kad finansų krizė jau praėjo. Šiandieninė paskolų kaina yra tiesioginis tos krizės padarinys. Europos centrinis bankas (ECB) norėdamas stimuliuoti ekonomiką, tuo metu priėmė sprendimą sumažinti tarpbankinių paskolų normą. Tokiu būdų tikėdamasis (kaip parodė laikas visai nebereikalo), kad tai paskating komercinius bankus laisviai skolinti pinigus bei stimuliuos ekonomiką. Ir šis EC sprendimas šiai dienai įtakoja absoliučiai visas kreditų rūšis. Tiek būsto, tiek automobilio ar vartojimo. Pinigai šiandien yra pigūs kaip niekada anksčiau.

Tokia situacija stebima ne tik Europoje, bet ir daugumoje vakarų šalių. Jungtinėse Amerikos Valstijose taip pat yra itin žemos palūkanų normos. Tai aktualu tiems, kas būsto paskola yra pasiėme JAV doleriais. Federalinis rezervas palūkanų normą peržiūri kelis kartus per metus ir verta paminėti, kad šiais metais paskolos JAV doleriais šiek tiek pabrango. Taip nutiko nes FED nutarė neženkliai pakelti palūkanų norma.

Visi kas turėjo paskolas būstui litais, per krizę mokėjo itin didelias mėnesines įmokas. Tiesa sakant įmokos palyginus su šiandieninėmis skyrėsi beveik du kartus. Taip buvo dėl tuometu Lietuvos Banko priimto sprendimo itin drąstiškai pakelti palūkanų normą. Dauguma ekonomistų tokį sprendimą vertino gana prieštaringai, bet to kas buvo jau nepakeisi. Šiuo metu Lietuvos Bankas nedaro įtakos tarpbankinių paskolų palūkanoms, nes nebėra nacionalinės valiutos. Visus su dabartine mūsų valiuta (euru) susijusius klausimus sprenia ECB.

Pigius pinigus pajuto ne tik būsto paskolas turintys asmenys. Ženkliai išaugus vartojimui, žmonės drąsiau skolinasi naujo automobilio pirkimui, kelionės bei kitiems poreikiams. Ne išimtis ir greitieji kreditai, kurie dažnai pirmą kartą išduodami visai nemokamai. Įmonės tai gali sau leisti, nes geriau jau taip pritraukti būsimą potencialų klientą nei beprasmiškai laikyti pinigus banko sąskaitoje.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *