Kategorijos

Kreditai ir paskolos

Iš tiesų, šiek tiek nusibodo ši verslo sritis. Kreditai ir paskolos dabar visur – internete, per televiziją, spaudoje, net Maximoje. Jų tiek daug, kad nes svaigsta galva. Ar yra kitų taip įkyrėjusių verslų? Aišku, yra! Tai visos moteriškos higienos priemonės, sauskelnės. Toks jausmas, kad jos labai viena nuo kitos skiriasi. Suprantama, kreditai yra kitas reikalas, nes tai susiję su rimtomis finansinėmis paslaugomis, o ne kažkokiais tamponais. Vaikai jau deklamuoja eiliuotas reklamas apie bobutės paskolas, nors į vaikiškas reklamas daug dėmesio nekreipia.

Greitieji kreditai atėjo iš JAV. Tenai jie vadinami Payday Loans – algadienio paskolos. Išduodamos jos tuo pačiu principu – paėmus mėnesiui 100 dolerių paskolą, mokamas paskolos mokestis apie 15 dolerių + grąžinama visa paskola. Tai 15% mėnesinės palūkanos. Skaičiuojant metais, tai jau sudaro šimtais procentų, dėl to tokios paskolos išduodamos trumpam terminui ir su fiksuotais paskolos mokesčiais.

Lietuvoje kreditai buvo visada. Jie iki šiol vadinami vartojimo kreditai ir imami tam tikram laikui, pavyzdžiui, metams vartojimui. Daugiausiai žmonės juos imdavo automobilio pirkimui iš turgaus (išsiperkamoji nuoma (lizingas) – ne kreditas!), būsto remontui, kelionėms ar medicininėms paslaugoms. Iki 2007 metų krizės, vartojamieji kreditai buvo tyli bankų ir kredito unijų paslauga, niekuo neišsiskirianti iš kitų paslaugų. Staiga, viskas apsivertė aukštyn kojom. Trumpalaikius kreditus pradėjo teikti bendrovės, kurios neturėjo banko status. Kai kurios jų priklausė bankrutavusių didelių įmonių savininkams, tad nekėlė didelio pasitikėjimo. Tik Lietuvos bankui pradėjus jas prižiūrėti, atsiradus greitųjų kreditų bendrovių asociacijai, situacija pamažu ėmė keistis.

Šiuo metu viskas vėl kitaip. Tai kreditavimo bendrovės nepasitiki žmonėmis, o ne jie bendrovėmis. Įvesta nemažai kontrolės mechanizmų, kurie turi apsaugoti tiek vieną, tiek kitą pusę nuo galimos rizikos. Yra viena bėda – dėl kaštų taupymo, kreditai teikiami internetu. Tai reiškia, kad nereikia turėti savo paviljonų didžiuosiuose prekybos centruose su krūvomis grynųjų, samdyti daugybės darbuotojų. Viskas padaroma kelių paskolų vadybininkų. Procesas labai standartizuotas ir išdirbtas, tad viskas vyksta itin sparčiai. Čia ir prasideda reklaminiai dalykai. „Kreditas per 15 minučių!“, Beje, tai visiška tiesa, nes būtent tiek vidutiniškai užtrunkama visiems dokumentams sutvarkyti ir pavedimui padaryti. Viskas daroma internetu, tad pinigai saugūs. Paskui lieka tik užtikrinti jų sugrąžinimą laiku. Čia prisideda ir skolų išmušinėtojai, ir antstoliai. Žodžiu, procesas veikia gana efektyviai, tad visiškai nenuostabu, kad kreditų bendrovės atsiranda kaip grybai po lietaus. Kartais vieniems savininkams priklauso net po dvi kreditus teikiančias bendroves…

Kokia jų ateitis? Kreditai ir paskolos Lietuvoje neišnyks taip greitai, nes lietuviai nemoka taupyti. Vargingiausias sluoksnis neturi iš ko susitaupyti, todėl greitieji kreditai jiems yra didelė paspirtis, nesvarbu, kad tenka susimokėti nemažas „palūkanas“.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *