Kategorijos

Kreditas internetu dar labiau suvaržytas

Nenuostabu, kad vis sunkiau tampa pasiskolinti pinigų smulkiųjų kreditų rinkoje. Ketinant dar labiau riboti šio profilio įmonių veiklą, kreditas internetu taps neprieinamas net ir gerai uždirbančiam klientui. Skaičiuojama, jog greitų paskolų rinkos suvaržymai Lietuvoje yra vieni didžiausių visoje Europoje – ribojama palūkanų norma, delspinigiai, kredito suma negali viršyti daugiau nei 40 procentų kliento gaunamų mėnesinių pajamų. Kreditoriai yra priversti vertinti kliento mokumą pasitelkdami mokamas duomenų bazes, dėl kurių naudojimo greitas kreditas išbrangsta. Būtina sutikti su tuo, kad kliento mokumo vertinimas yra būtinas, todėl jis privalo būti atliekamas visuose kredito išdavimo etapuose.

Lietuvos bankas yra pateikęs Finansų ministerijai siūlymus dėl vartojimo kredito įstatymo pataisų, tačiau ministerija šiuos pasiūlymus atmetė dėl nepagrįstumo ir verslo suvaržymų įvedimo. Pasiūlymai neapsiribojo vien tik ketinimais tris kartus sumažinti esamas palūkanų lubas, tačiau ketinta apriboti galimybes greitai suteikti paslaugas jų prašantiems kreditams. Verslo ekspertų pasisakymu, tokie apribojimai atimtų teisę vadinti greitų paslaugų teikėjais, kadangi kreditas internetu būtų suteikiamas per ne trumpesnį kaip dviejų dienų laiką. Pasigirsta neoficialių nuomonių, jog rinkos reguliuojamąsias funkcijas atliekanti institucija yra šališka šalyje veikiantiems stambiesiems bankams, kuriems kreditai internetu yra didelę konkurenciją kelianti paslauga. Nežinia iš kur traukiama statistika ir oficialiais duomenimis nepagrįsti skaičiai priešiškai nuteikia vartotojus ir visuomenę, darydama negrįžtamą žalą vartojimo kreditų rinkai ir joje veikiančioms įmonėms. Prieštaraujant pateikiamai infomacijai, įmonės per jų inicijuotas asociacijas pateikia tikrąją finansų pasaulio būklę, teigdami, jog netgi 90 procetų besiskolinančiųjų įsipareigojimus vartojimo kreditams įvykdo laiku arba grąžina anksčiau nustatyto termino. Nors kreditai internetu užima tik pusę procento visos finansų rinkos šalyje, ji kelia vis didesnius debatus ir yra labiausiai stebima.

Skolinimasis visada buvo aktualus bet kuriai žmonių grupei – nesvarbu tai būtų paprastas asmuo, stokojantis buities išlaidoms, ar stambus verslininkas, pritrūkęs apyvartinėms lėšoms. Daugumos finansų specialistų vertinimu, rinkoje greitas kreditas ir jo poreikis savaime neišnyks ir jis liks toks pats, tačiau įvedus dar griežtesnius apribojimus, klientai bus priversti ieškoti šešėlinėje rinkoje klestinčių skolintojų. Prieš priimant bet kokius sprendimus, reikia objektyviai įvertinti esamą situaciją, kuri leistų priimti tinkamiausias įstatymų pataisas. Dirbtinai keičiama rinka bus priversta prisitaikyti prie naujų sąlygų, o kreditas internetu išliks aktualus fizinių asmenų kreditavimo rinkoje bet kuriuo atveju, nepriklausomai kaip keisis įstatyminė bazė.

Naujausi straipsniai

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *