Kategorijos

Lavinamieji žaislai ir jų nauda

Lavinamieji žaislai ir jų nauda

Viename iš savo blog‘ų esame kalbėję apie žaislų sudėties svarbą, šį kartą norėtume daugiau pakalbėti apie pačius žaislus. Užsukus į bet kurią, net ir vaikų parduotuvę, akys raibsta nuo žaislų gausos, o renkantis žaislus vaikams pasiklystame ne tik jų kiekyje, bet ir kam jie, kokios jų funkcijos. Klausiame savęs ar tikrai reikia? Ar žais? Ar vėl po poros dienų ir kartais valandų žaislas atsidurs kampe nebeliečiamas.

 

Sutinkame, kad žaislų reikia įvairių, tačiau dažnai renkamės tuos, kurie turėtų naudą – lavintų ir domintų mūsų mažuosius. Todėl šiandien – apie lavinamųjų žaislų naudą.

 

Mokykimės žaisdami ─ tai bene tiksliausias šūkis, galintis apibūdinti lavinamųjų žaislų naudą. Tačiau, pamėginkime išsiaiškinti, kokia ta lavinamųjų žaislų nauda?

Lavinamieji žaislai vaikams naudingi, nes:

  •        Skatina smalsumą. Vaikučiai nuo pirmųjų savo gyvenimo dienų smalsiai tyrinėja pasaulį, todėl mūsų pareiga užtikrinti, kad jiems nepritrūktų priemonių tai padaryti. Lavinamieji žaislai tam puikiai tinka: žaisdami su jais, mažyliai perpras naujus procesus ir kur kas geriau pažins juos supančią aplinką – spalvas, formas, medžiagas.
  •        Moko reikšti jausmus. Spalvos, formos ar garsai iššaukia tam tikras vaikų emocijas ─ jie po truputį ima suvokti daiktų skirtumus ir jiems patinkančias bei nepatinkančias savybes. Belieka jas išreikšti garsiai!
  •        Gali padidinti IQ. Lavinamieji žaislai yra naudojami motorinių įgūdžių, atminties lavinimui taipogi geresnei koordinacijai. Taip ugdoma vaiko mąstysena ir psichologinis brendimas, kurie ateityje gali prisidėti prie geresnių mokymosi rezultatų.
  •        Pagerina socialinį ir emocinį vystymąsi. Daugelis lavinamųjų žaislų yra paremti bendravimu – tėvelių įsitraukimu, todėl mažieji mokosi spręsti problemas, atrasti kompromisus ir išreikšti savo nuomonę.
  •        Moko sukaupti dėmesį. Tai vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo tenka susidurti praktiškai visiems tėvams, tačiau Jūs neprivalote lengvai pasiduoti ─ užuot leidę vaikams nevaržomai naudoti išmaniuosius prietaisus, pasiūlykite išbandyti lavinamuosius žaislus. Jei pasirinksite tinkamai, mažylis noriai įsitrauks į šiuos užsiėmimus ir valandų valandas praleis ne tik žaisdamas, bet ir mokydamasis – dviguba nauda!
  •        Lavina kūrybiškumą. Lavinamieji žaislai vaikams palieka neribotą kūrybinę laisvę, todėl galimi patys įvairiausi žaidimų scenarijai ir netikėti šių žaislų pritaikymai. Čia tikrai atsiras vietos vaizduotei ir fantazijai!

 

Skirtingi žaislai – skirtingo amžiaus vaikams

Skirtingo amžiaus vaikai mėgsta skirtingus žaislus – jų gebėjimai bei suvokimas labai skiriasi, todėl labai svarbu žaislus rinktis pagal nurodytą amžių. Jei mažyliui žaislas bus per sudėtingas, jis tiesiog juos nesidomės, ar žais ne pagal paskirtį, todėl praras savo funkciją. Jei per lengvas – susidėjimo praeis vos po keliolikos minučių.

 

Iki trijų metų

Lopšelio amžiaus žirniukai sustiprėja fiziškai, todėl gali atlikti motoriką lavinančias užduotis. Tam puikiai tinka medinės kaladėlės, piramidės, skirtingų formų kaladėlės, dedamos į dėžutę pagal formelės atitikmenį, nesudėtingos dėlionės, vaikiškas domino ir panašūs žaidimai. Taip pat rekomenduojama rinkti žaislus, kurie lavina garsų bei spalvų pažinimą. Čia galime pasiūlyti medinius lavinamuosius bokštus – pažinti spalvoms bei lavinti motorikai. Atpažinti formoms bei mokytis jas sudėti pagal atitikmenį – medinis lavinamasis rušiavimo žaislas „Žvaigždutė“

 

Treji metai

Treji – tai mažylio vaizduotės ir fantazijos metas, kuomet pypliukas save įsivaizduoja esant gydytoju, žaislinėje virtuvėje iškepa tortą ar iš kėdžių sukonstruoja traukinį. Šiuo laikotarpiu reikėtų ieškoti žaislų, kurie padėtų vystyti kūrybiškumą ir galimybę kurti įvairias istorijas. Vaizduotę padeda lavinti įvairūs konstruktoriai, ar šiam amžiui skirti kūrybiniai rinkiniai, suteikiantys galimybę kurti linksmus gyvūnėlius iš įvairių figūrėlių ir pan. Puikiai tiktų konstruktoriai.

 

4-7 metai

4 – 7 metų vaikas jau puikiai įvaldęs smulkiąją motoriką, todėl jam tinka kūrybiniai darbeliai, mozaikos ar konstruktoriai, padedantys ugdyti kruopštumą bei dėmesio sukoncentravimą. Ypač tinka tradiciniai, jau sudėtingesni  konstruktoriai. Knygos, magnetinės abėcėlės raidės ar kaladėlės, žaislai, skirti mokytis skaičiavimo pradmenų, ikimokyklinukams padeda plėtoti ankstyvo rašymo, skaitymo bei loginius įgūdžius. Čia siūlome lavinamąsias kaladėles su skaičiais ar raidėmis – dėliokite žodžius, bandykite atlikti nesudėtingus matematinius veiksmus.

 

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *