Kategorijos

Nuo ko prasideda ūkininkavimas

ES parama jauniesiems ūkininkamsŪkininkavimas Lietuvoje turi išties gilias tradicijas. Nors prieš kelis tūkstančius metus dar buvom labiau medžiotojų ir rinkėjų tauta, visą kitą laiką iki pat šių dienų lietuviai – gana aktyvūs ūkininkai. Dauguma mūsų senelių vis dar turėjo nors nedidelius savo ūkelius, tenkinančius šeimos poreikius. Ir tik pastaruosius dešimtmečius ir kelis metus mūsų ūkis vis modernėja. Modernėja visais atžvilgiais, bet turbūt svarbiausia, jog ūkiai stambėja, tampa produktyvesni, vis mažiau ūkininkų reikia, jog šalis galėtų save išmaitinti. Tad natūralu, jog šiuo metu vos kelių procentų populiacijos pakanka, kad užaugintume pakankamą sau būtino maisto kiekį, netgi daugiau ūkininkų dirba eksportui.

Vis tik ūkininkavimas išlieka patrauklia sritimi ir jauniems žmonėms. Nors prieš keliolika metų tarsi ir buvo stipriai apmažėjęs noras ūkininkauti, dabar tai vėl atsigauna. Jauni žmonės, dažnai turintis kelis, keliolika ar keliasdešimt hektarų žemės paveldėję iš tėvų ar senelių, ryžtasi pradėti kurti savo gyvenimus būtent kaime. Deja, be vienokios ar kitokios paramos tą padaryti tikrai sunku. Dažnai pirmuoju ramsčiu jauniesiems ūkininkams būna būtent jų tėvai, padedantis su žeme, technika ir patirtimi, tačiau didžioji dalis stengiasi pasinaudoti ir ES teikiama parama jauniesiems ūkininkams. Dažnam tai būna stipri atspirti savo verslo pradžioje, o kai kam – tiesiog vienintelis būdas pradėti ūkininkauti ir įsitvirtinti. Per keliolika narystės Europos Sąjungoje metų jau milijonai eurų buvo panaudoti naujų ūkių steigimui, senųjų plėtrai ar atnaujinimui bei nerentabilių ūkių pertvarkymui Lietuvoje.

Dažnai jaunieji ūkininkai išsigąsta ilgų procedūrų, kurias reikia atlikti norint gauti ES paramą savo ūkiui. Tai natūralu ir suprantama – žmogus, ištroškęs tiesiog ūkininkauti, visai neturi noro gilintis į teisės aktus, teikti paraiškas, be galo daug skaityti ir aiškintis, kad gautų paramą. Deja, kai kurie vien dėl tariama sudėtingų procedūrų tokių galimybių iš viso atsisako ir bando stotis ant kojų savo jėgomis. Tačiau pastaruoju metu su ES parama jauniesiems ūkininkams viskas yra kur kas paprasčiau. Visos procedūros konkrečiai ir aiškiai aprašytos, veikia įvairūs konsultacijų mechanizmai. Galų gale yra ir patikimų įmonių, kurios užsiima visais formalumais ir padeda jums gauti paramą ūkiui visai be nereikalingo galvos skausmo. Tad bent jau pamąstyti apie galimybę pasinaudoti ES parama jauniesiems ūkininkams derėtų tikrai visiems.

Naujausi straipsniai

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *