Kategorijos

Romantiškieji putinų paupiai

Putino uogosPaupių romantiką dažniausiai įsivaizduojame kaip gražius grįstus takelius, pavienių medžių metamą šešėlį, rudenines klevų lapų spalvas po kojomis bei pulkelį šeriamų ančių. Visa tai gražu ir gerai, tačiau juk būtų galima ir natūraliau pažvelgti į paupius. Be takelių, be suoliukų, be prakirstų medžių ar nušienautų pakrančių. Ne tik su klevais, bet ir liepomis, susipynusiomis juodalksnių šaknimis bei, ypač rudenį, link vandens nusvirusiomis didelėmis, raudonomis putino uogomis.

Žinoma, tokį vaizdelį geriausia stebėti iš vandens, ramiai plaukiant baidare ir dairantis į natūralų gamtos grožį. Geriausiai tam tiks koks nors visai nedidelis, ramus lietuviškas upeliukas, seklus, kurklėmis bei plūdėmis apaugusiu dugnu bei visai čia pats esančiu krantu. Ir pagrindine kranto puošmena – putinu, su savo sodraus raudonio uogomis.

Putinas – senas, gerai žinomas lietuviškas augalas, labiausiai paupius ir mėgstantis. Tai gana nemažas krūmas, puikiai vešantis derlingoje, drėgnoje žemėje, būtent kokie paupiai ir yra. Rudenį putinas pasipuošia gausybe raudonų uogų, kurios, nukritus kitų augalų lapams, dar ilgai raudonuoja papilkėjusioje gamtoje. Dažnai šios uogos išsilaiko ir iki pavasario, per visą žiemą.

Putinas vis dažniau auginamas ir prie namų, kur nors sode, išskyrus kiemo plotelį. Nors mėgsta drėgną bei derlingą žemę, tačiau pernelyg nesiskundžia patekęs ir ne į optimalią dirvą. Juk retas turi namą paupyje, dažnai – kur nors ant smėlynų suręstuose soduose, bet ir čia sėkmingai augina putinus. Putinas mėgstamas ne tik dėl grožio, ir dėl savo uogų gydomųjų savybių. Liaudies medicinos išmanytojai vertina šias raudonas uogas, vadina jas vitaminų užtaisu. Seniau, kuomet prekybos centrai ir vaistinės nesiūlė taip lengvai prieinamų vitaminų, žiemą bei ankstyvą pavasarį putino uogos būdavo labai svarus vitaminų šaltinis valstiečių šeimose. Nors, dera pasakyti, šių uogų skonis tikrai ne iš maloniųjų – jos be galo karčios.

Putino krūmas auginamas ir tiesiog dėl grožio. Jį puikiai galima genėti, suformuoti norimą figūrą, putino gražūs, dideli lapai. Kartais iš šio krūmo netgi daromos gyvatvorės. O kodėl gi ne – putinas puikiai ištveria genėjimus, tad iš jo formuoti norimą gyvatvorę – tikras malonumas. Tačiau, nors ir subjektyviai, gražiausias putinas – paupių natūralus putinas, kada nors žiemą ar vėlyvą rudenį, kuomet jo raudonos uogos iš tolo šviečia pilkoje, apmirusioje gamtoje…

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *