Švietimo ministrams ir ministerijoms nuolat keičiant nuostatus dėl studijų kainų, rotacijos ir studentų apmokestinimo, kai kas, gyvendamas kone bandomosios žiurkės statuse, turi ieškoti, kaip išgyventi, kaip išlikti studijų suole. Kartais studentams gelbsti ir greitieji kreditai. Ypač, kai netikėtai tenka susimokėti studijų kainą, kurios prieš tai nebuvo.
Augustė ir pasikeitusi sistema
Vienas didžiausių lietuviškos švietimo sistemos lūžių nutiko maždaug 2008 – aisiais, 2009 – aisiais. Jeigu iki to laiko į aukštąsias mokyklas studentai būdavo priimami labai lengvai, o, patekę į mokamą vietą, turėdavo sumokėti tik 520 litų per mėnesį, tai tuo metu viskas staiga neliko. Valstybės remiamų studijų už 520 litų tiesiog ėmė išvis nebelikti. Naujoji studentų karta arba turėjo turėti itin aukštus rezultatus ir patekti į nemokamą vietą arba patekti į mokamą. Daug kam gal ir nekilo noras svarstyti tokios alternatyvos kaip greitieji kreditai internetu, jeigu iš anksto būdavo viską suplanavę. Pavyzdžiui, šeimose galėjo būti toks susitarimas. Tėvai galėjo sakyti – jeigu patenki į nemokamą, studijuoji. Jei nepatenki – važiuoji į Airiją skinti braškių. Tokie dalykai turėjo savo aiškumo. Todėl niekam nešaudavo į galvą, kad greitieji kreditai padės susimokėti už studijas. Ir tikriausiai yra gerai, kad viskas buvo taip aišku. Tačiau kada tų pasikeitimų atsirado, kada viskas pasidarė kiek kitaip? Daugiausiai blogų dalykų patyrė tie, kurie jau buvo įstoję ir studijavo. Šiek tiek pasikeitė rotacijos tvarka ir turint nemažai skolų galėjai iškart patekti į tą mokamą vietą, kur greitieji kreditai internetu tikrai nepamaišytų užmokesčiui. O dar labiau nukentėjo tie, kurie buvo laikinai išėję iš studijų ar jas susistabdę. Augustė buvo viena iš tokių.
„Kaip tik 2008 – aisiais išėjau iš savo studijų. Tada jokie greitieji kreditai dar man galvoje nebuvo. Paprasčiausiai žinojau, kad su darbu ne kas ir turiu ieškoti būdų užsidirbti. Kaip visi žinome, tada kaip tik buvo krizė, o dėl jos dauguma verslų ir pramonės sričių taip pat patyrė nuosmukį. Įmonėje, kurioje dirbau, jau nesilaikė taip gerai, man reikėjo susirasti kitą darbą. Nusprendžiau metus padirbti užsienyje, o tada ir vėl lyg niekur nieko grįžti. Taigi, taip ir padariau. Tačiau, kai atėjau po metų, sužinojau, kad mano nemokamos vietos nebėra. Ir savo be galo brangiems mokslams turiu pati sukrapštyti pinigų. Nors buvau puiki studentė, tapau šio valstybės aparato auka. Tada verkiau, nes viskas, ką užsidirbau, turės būti sukišta už mokslą. Ir net to būtų neužtekę, dar ir greitieji kreditai visa para man prisidėjo prie užmokesčio. Ką gi, susimokėjau, vėl pradėjau dirbti, ir sunkiai sunkiai, bet po truputį tas studijas baigiau“, – pasakoja Augustė.
Kas mažiau nei 7 – už brūkšnio
Dar daugiau pasikeitimų laukia studentų kaip tik dabar. Įdomu, ar studentams pravers greitieji kreditai (atsiliepimai), kai paaiškės, kad jiems teks mokėti už mokslą? Reikėtų pastebėti, kad prieš 8 metus, kaip Augustės atveju, greitieji kreditai nuo 18 metu ir net bedarbiams buvo suteikiami. Dar nebuvo tokių griežtų reikalavimų, nurodančių, kas gali skolintis, o kas negali. Šiais laikais studentai, netikėtai sužinoję verdiktą, kad nuo šiol turės mokėti už mokslus, nes per vasarą, kol jie ilsėjosi kaime, kažkas pakeitė rotacijos tvarką, pasiskolinti iš greitųjų kreditų bendrovių gal net neteiks. Nes dabar greitieji kreditai suteikiami turint bent 21 metą, o ir kokį nors oficialų darbą, kurį ne visada turi studentai.
Parašykite komentarą