Sutelktinis finansavimas ir sutelktinis investavimas – dažnai painiojamos sąvokos, ir neretas atvejis, kai jos naudojamos kaip sinonimai, nes abu būdai yra finansavimo metodas, kai kuriam nors tikslui pinigai yra renkami “iš minios”.
Iš tiesų tarp jų yra vienas esminins skirtumas, kuris šiuos du metodus padaro visiškai skirtingais.
Ka yra sutelktinis finansavimas (angl. Crowdfunding)?
Sutelktinis finansavimas, arba kitaip – minios finansavimas yra būdas surinkti reikiamą sumą pinigų už tai neatlyginant finansuotojui, arba atlyginant produktu, kurio gimimą sutelktinai finansuoja kiekvienas norintis. Dėl to sutelktinis finansavimas yra labiau auka, savotiška labdara paremti idėjai, produktui, meno kūriniui ar net politikams. Vienas žymesnių pavyzdžių – tai Barako Obamos rinkiminė kampanija, kurią finansavo minia, arba kitas neretas pavyzdys – filmų ar muzikinių albumų finansavimas, pasitelkiant modelį “crowdfunding”. Taip pat gana garsus pavyzdys – virtualių akinių sukūrimas sutelktinio finansavimo pagalba. Už tai finansuotojas negauna nieko, arba gauna finansuojamą produktą – nemokamai, arba už mažesnę kainą, negu rinkos.
Kas yra sutelktinis investavimas (angl. Crowdinvesting, arba kitaip – Equity crowdfunding)?
Šis modelis naudojamas startuolių (start-up) finansavime – žmogus investuoja į startuolį, už tai gaudamas dalį versle, akcijų, “shares” ar opcionų pavidalu – kitaip tariant, ankstyvoje projekto vystymo stadijoje finansuotojas tampa startuolio akcininku ir bendrasavininkiu, ko pasekoje jis gali tikėtis pelno iš būsimų dividendų arba ženkliai padidinti savo kapitalą verslo pardavimo stambiam investuotojui atveju.
Dar ne taip seniai ši galimybė neegzistavo, o ankstyvos investicijos būdavo prieinamos tik siauram ratui turtingų išrinktųjų, tačiau laikai pasikeitė, – dabar kiekvienas gali tapti ankstyvuoju investuotoju (“angel investor) ir sudalyvauti startuolių rinkoje.
Vienas žymiausių technologinių startuolių, siūlančių investicijas sutelktiniu būdu yra viršžeminio lygio viešojo ir krovininio transporto ir logistikos startuolis SkyWay, grįstas jau išgarsėjusiomis styginėmis technologjomis ir išsiskiriantis inovatorišku ir labai netradiciniu finansavimo modeliu. Kompanija suskirstė savo verslo planą į 15 etapų ir suteikė savo investicinems dalims – opcionams – startines rizikos nuolaidas, kurios su kiekvienu sėkmingai užbaigtu etapu mažėja. Pasibaigus 15 etapų kaina pasieks nominalą 1 USD už dalį, o investicijos į technologiją bus uždarytos. Šiuo metu. 2017-2018 metų sandūroje, kontraktų, kurių neriboja konfidencialumo sutartys, sudaryta daugiau nei už 45 milijardus dolerių. Pagrinde tai sparčiai besivystančios Azijos šalys, – Indonezija, Indija, taip pat, neskaitant kitų šalių, artimiausioje perspektyvoje Australija ir JAE.
Parašykite komentarą