Kategorijos

Sveika gyvensena

papildai svorio mažinimui

Sveika gyvensena – tai žmogaus elgesys ir įpročiai, padedantys išlaikyti ir gerinti sveikatą. Rūpindamasis fizine ir psichine sveikata, žmogus sugeba užkirsti kelią įvairioms ligoms, geriau susidoroja su problemomis, stresu ir džiaugiasi gyvenimu. Sveikos gyvensenos palaikymas yra itin svarbus kiekvienam žmogui, nes jis užtikrina gerą sveikatą ir ilgaamžiškumą. Palaikyti sveiką gyvenseną padės proteinas.lt BCAA papildai→

Daugelis valstybinių ir visuomeninių organizacijų aktyviai propaguoja sveiką gyvenseną, pažymėdamos ir įrodydamos jos naudą, remdamosi svarbiausių sveikatos rodiklių, įskaitant svorį, gliukozę, cholesterolio kiekį kraujyje ir kraujospūdį, tyrimu.

Sveikos gyvensenos žmonės kur kas mažiau rizikuoja susirgti ligomis ir rečiau miršta nuo vėžio ar širdies ir kraujagyslių ligų, nei turintys žalingų įpročių.

Iš ko susideda sveikas gyvenimo būdas?

Sveikas gyvenimo būdas apima žmogaus fizinę ir emocinę (arba psichinę) sveikatą, kurios gerai funkcionuoja kartu. Kaip sakoma: „Sveikame kūne sveikas protas“. Pagrindiniai sveikos gyvensenos komponentai yra šie:

 1. Žalingų įpročių nebuvimas.
 2. Tinkama mityba.
 3. Fizinis aktyvumas.
 4. Svorio kontrolė.
 5. Streso valdymas.
 6. Poilsis, sveikas miegas.
  Mokslininkai išsiaiškino, kad vienas sveikos gyvensenos komponentas jau dabar prailgina žmonių gyvenimo trukmę 2 metais. Todėl kuo daugiau sveikų įpročių turi žmonės, tuo ilgiau jie gyvena.

Nuo ko pradėti?

Daugelis veiksnių turi įtakos sveikatai. Kai kurių iš jų negalite kontroliuoti, įskaitant genetiką ar amžių. Tačiau galite pakeisti savo gyvenimo būdą, kad pagerintumėte savo sveikatą ir pailgintumėte savo gyvenimą. Pradėkite nuo šių veiksmų:

 1. Įvertinkite sveikos gyvensenos naudą.
 2. Sudarykite veiksmų planą.
 3. Atsikratykite visko, kas neigiamai veikia jūsų fizinę ir psichinę savijautą.
 4. Pakeiskite blogus įpročius į gerus.
  Niekada nevėlu pradėti vadovautis sveiku gyvenimo būdu. Tačiau kuo daugiau patirties turite, tuo didesnis efektas. Todėl pradėkite dabar, kad vėliau nesigailėtumėte, kad to nepadarėte anksčiau.

Naudingi patarimai

Sveikas gyvenimo būdas apima daugybę veiklų, kurios kiekvienam žmogui yra individualios. Kai kurie veiksmai, reikalingi sveikai gyvensenai palaikyti, skiriasi priklausomai nuo gyvenimo būdo ypatybių (blogų įpročių buvimas, veiklos pobūdis, laisvo laiko kiekis). Tačiau remiantis pagrindiniais sveikos gyvensenos komponentais, galime pabrėžti pagrindinius patarimus:

 1. Valgykite sveiką maistą.
 2. Gerkite vandenį.
 3. Būkite fiziškai aktyvūs.
 4. Venkite pernelyg didelio saulės poveikio.
 5. Pasisemkite malonių emocijų.
 6. Nepersistenkite.

Šie patarimai padės išvengti sveikatos problemų ir gerokai pagerinti organizmo būklę. Yra ir kitų naudingų sveikos gyvensenos patarimų, neįskaitant rizikingų žmogaus elgesio formų. Tai saugus vairavimas, naktinio gyvenimo vengimas, besaikis kompiuterinių žaidimų, socialinių tinklų naudojimas, šiltų drabužių naudojimas šaltuoju metų laiku ir kitos taisyklės, pagrįstos specifiniais gyvenimo būdo ypatumais.

Subalansuota mityba

Daugelis dėl užimtumo darbe, mokymosi ir laiko stokos pereina prie greito maisto sistemos, tai yra, gaminimą keičia greitu maistu. Kai kurie naudoja pusgaminius. Sveikas gyvenimo būdas apima tinkamą mitybą, kurią sudaro sveiko maisto, praturtinto vitaminais ir mineralais, vartojimas. Tai daržovės, vaisiai, mėsos ir pieno produktai, žuvis, įvairūs grūdai.

Svarbu vadovautis principu valgyti dažnai (4-5 kartus per dieną) ir mažomis porcijomis. Reikėtų akcentuoti lengvą maistą, pavyzdžiui, salotas, sriubas, dribsnius. Taip pat svarbu laikytis dietos ir įtraukti į ją negazuoto vandens, kurio per dieną reikia suvartoti ne mažiau kaip 1,5 litro. Arbata, kava, sriubos neįskaitomos!

Miegas

Idealiu atveju žmogus turėtų eiti miegoti kiekvieną dieną tuo pačiu metu, tai yra laikytis režimo. Suaugusiojo miegas turi trukti ne trumpiau kaip 7 valandas, vaiko – 8 valandas. Prieš miegą, dvi valandas prieš miegą rekomenduojama pasivaikščioti ore, taip pat neįtraukti sąveikos su įtaisais, kurie neigiamai veikia nervų sistemos veiklą. Tai padės atsipalaiduoti ir pilnai užmigti.

Naktį taip pat patartina nevalgyti sunkaus maisto. Jį reikia gerti ne ilgiau kaip dvi valandas prieš miegą.

Maksimali temperatūra kambaryje turi būti +18 laipsnių. Šiltuoju metų laiku galite palikti atvirus langus grynam orui. Taip pat svarbu vėdinti namus 3 kartus per dieną po 20 min.

Blogų įpročių atsisakymas

Žalingi įpročiai apima, visų pirma, piktnaudžiavimą alkoholiu, rūkymą, priklausomybę nuo narkotikų. Visi jie neigiamai veikia žmogaus sveikatą, kenkia organizmui, sukelia įvairias ligas. Tabako rūkymas yra vienas iš labiausiai paplitusių blogų įpročių. Laikui bėgant tai sukelia fizinę ir psichinę priklausomybę. Visų pirma, nuo tabako dūmų kenčia plaučių sistema, suardomi plaučių apsaugos mechanizmai.

Alkoholis naikina visas sistemas ir organus. Jis veikia smegenis, širdį, kepenis, kasą, inkstus. Tai taip pat neigiamai veikia žmogaus psichologinę sveikatą. Vystosi ne tik fizinė, bet ir psichologinė priklausomybė.

Vidutinė narkomano gyvenimo trukmė yra 25 metai. Jauno žmogaus organizmas narkotikų vartojimą gali atlaikyti ne ilgiau kaip 7 metus.

Sveika gyvensena – tai būdas pakeisti gyvenimą į gerąją pusę, prieinamas kiekvienam. Tai ilgas, bet efektyviausias procesas, padedantis žmogui pagerinti fizinę ir psichinę sveikatą bei išlaikyti jaunystę. Laikykitės sveikos gyvensenos, kad gyventumėte ilgai ir laimingai.

Informacijos šaltinis: https://proteinas.lt

Naujausi straipsniai

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *