Urbanistai, transporto sektoriaus specialistai visame pasaulyje intensyviai ieško sprendimo, kuris leistų pagaliau išvaduoti miestus nuo ties katastrofos riba balansuojančio perkrovimo automobiliais. Specialistai supranta, kad kelių platinimas atneš dar daugiau problemų, nes “butelio kakliuko” efektas tik dar labiau paaštrės. Mūsų daugiabučių rajonų kiemai seniai virtę perpildytais parkingais, o žalieji plotai, kur žmonės galėtų mėgautis poilsiu, o vaikai – saugiai žaisti, tapo retenybe. Apie oro, kuriuo kvėpuojame mieste, kokybę galima tik pasvajoti – nurimus vėjui, ilgai nesant lietaus miestai tiesiog skęsta smoge.
Elektromobiliai ekologinę būklę pagerintų, tačiau saugumo atžvilgiu situacija gatvėse išliks tokia pat prasta. Autonominiai automobiliai – tol, kol judės toje pat plokštumoje kaip ir transporto priemonės, valdomos žmogaus, – kels chaosą, nes žmogiškasis faktorius – nenuspėjamas ir jo neįmanoma eliminuoti.
Šias ir kitas aktualias problemas kompleksiškai gali išspręsti inovacinė, viršžeminė transporto ir logistikos sistema SkyWay, kuri jau sertifikuota ir sėkmingai veikia 36 hektarų ploto bandymų parke. 2018 m. rugsėjį dar vienas kompleksas pradedamas statyti JAE – būtent čia šios valstybės valdžia skyrė 750 mln. USD vertės, 50 ha. ploto sklypą. Čia planuoja įsikurti SkyWay styginių technologijų slėnis.
Kas yra SkyWay?
Tai estakadinio tipo transporto komunikatorius, tik iš pirmo žvilgsnio primenantis vieniems kalnų keltuvus, o kitiems – vienabėgius (monorail). Iš tikro tai visiškai inovacinė sistema, dešimtis kartų viršijanti ne tik minėtų transporto priemonių parametrus, bet ir mums labiau įprastų, tokių, kaip geležinkelis ar metro. SkyWay konstrukcijos gerokai lengvesnės, užimančios minimaliai vietos, lengvai įkomponuojamos į esamą infrastruktūrą, dešimteriopai pigesnės, o greitis – ženkliai didesnis – nuo 150 km/h miestuose iki 500 km/h tarp jų. Dėl modulių derinimo galimybių ir inovacinės logistikos pervežamų keleivių ir krovinių skaičius gerokai viršija visus egzistuojančius sprendimus.
Estakadų lengvumas vizualiai apgaulingas – jos pasižymi ypatingu tvirtumu: bėgio viduje specialiu betono mišiniu yra įtvirtinami prieš tai maksimaliai įtempti plieno trosai – stygos, kurių dėka gaunama konstrukcija, tvirtumu lenkianti vantinius tiltus, tačiau užimanti minimaliai vietos ir reikalaujanti minimalių resursų.
Štai kodėl SkyWay vadinamas Styginiu Transportu.
SkyWay – tai ir individualus, ir keleivinis miesto bei tarpmiestinis transportas, ir krovinių pervežimas: tiek sistemos, skirtos greitai transportuoti įvairias medžiagas, tiek jūrinių konteinerių pervežimai. Transportas autonominis ir ekologiškas.
Pirmieji SkyWay pramoniniai pavyzdžiai:
Naujas požiūris. Naujas lygis. Naujos galimybės
Transporto infrastruktūros kompleksai SkyWay – tai originalus inžinierinių sprendimų derinys, leidžiantis ženkliai padidinti keleivių ir krovinių transportavimo efektyvumą, palyginus su visomis šiuo metu egzistuojančiomis transporto rūšimis.
SkyWay transporto infrastruktūriniai kompleksai pasižymi komplektavimo variantų gausa ir gali būti naudojami plataus spektro transporto uždavinių sprendimams. Praktiškai nėra apribojimų dėl landšafto, reljefo, o trasų statybų kaina lyginant su įprastomis estakadomis – dešimtis kartų mažesnė.
Privalumai ir galimybės
Miesto rajonų sujungimas su stambiais logistikos centrais – stotimis, oro uostais, jūrų uostais:
“Paskutinės mylios” problemos sprendimas
Transporto kamščių mažinimas, kamščių šalia įvažiavimo taškų profilaktika
Kelionės laiko optimizavimas naujo logistikos principo dėka
Krovininių trasų išdėstymas išilgai esamų kelių:
Krovininio srauto perkėlimas nuo automobilių kelio, mažinant srautą
Avaringumo mažinimas
Asfalto-betono kelių aptarnavimo ir amortizacijos išlaidų mažinimas
Gyvenviečių sujungimas į vientisą transporto tinklą:
Prekių srauto unifikacija ir centralizacija
24/7/365 susisiekimo tarp metropolių ir nutolusių gyvenviečių užtikrinimas, nepriklausomai nuo klimato sąlygų
Gyvenviečių ekonominis vystymas, mažinant prekių pristatymo kaštus
Transportavimo parama vystymo projektams:
Efektyvios transpoto komunikacijos tarp miesto ir naujų rajonų užtikrinimas
Nutolusių teritorijų apgyvendinimo galimybė, sumažinant statybų kaštus
Gyvenamųjų bei gamybinių patalpų rinkos kainos mažinimas statybų metu ir po jų
SkyWay trasų statyba virš vandens telkinių ir kalnuose:
Statybų išlaidos dešimtis kartų mažesnės, nei išlaidos tiltų statybai
Naujų teritorijų infrastruktūrizavimas
Trasų statybų greitis, lyginant su esamais sprendimais, nepalyginamai didesnis
Pagrindiniai techniniai SkyWay pliusai
Estakada: virš jos ir po ja vienu metu gali judėti tiek krovininiai, tiek keleiviniai moduliai;
Kelio struktūros aptarnavimas nereikalauja papildomos technikos;
Nėra priešpriešinio judėjimo, todėl išvengiama avarijų, o priemonei sugedus, ją “prikabina” kita;
SkyWay trasų statyba 10-20 kartų pigesnė už kelių ir geležinkelių statybą, trasos palyginus greitai atsiperka, t.y. jos ne tik nedotacinės, bet ir pelningos investuotojams;
SkyWay transportas neturi variklių, jis juda motorinio rato sistemos dėka, o energiją ji gauna iš saulės ir vėjo;
Dėl analogų neturinčio aerodinamikos koeficiento energijos poreikis pats minimaliausias;
Dėl besiūlės technologijos judėjimas bėgiais itin stabilus ir lygus, bei komfortabilus keleiviui;
Bėgius galima tiesti kalnuotame landšafte bei virš vandens telkinių;
Logistika: persėdimų stotyse, kad patekti iš greitojo tarpmiestinio į miesto transportą ir atvirkščiai, tereikia pereiti į kitą aukštą.
Nuotraukų ir video galerija
SkyWay – tai technologijų startuolis, gebantis išspręsti miesto ir periferijų sujungimo dilemą – Jūs galite gyventi gamtoje, o darbovietę, esančią nors ir už 200 km, pasiekti pigiai, saugiai ir greitai. Tai itin aktualu Lietuvai, nes efektyvus susisiekimas gerokai atgaivintų mūsų kaimus ir miestelius, bei sukurtų ten darbo vietas. Daugybė žmonių norėtų gyventi ne didmiesčiuose, o gamtoje, tačiau negali sau to leisti dėl per didelių atstumų ir laiko stokos.
SkyWay technologija geba tai išspręsti – susisiekimą padaryti komfortabiliu, o miestus išlaisvinti nuo kamščių.
Projektas nuo 2014 metų sėkmingai vystomas sutelktinio finansavimo būdu (equity crowdfunding). Projektą remia apie pusantro milijono smulkių investuotojų iš visų kontinentų, 400 000 jų tapo jau investuotojais.
Parašykite komentarą