XXI amžiaus žemės ūkio sektorius siekia maksimaliai padidinti gamybos efektyvumą ir pagerinti produktų kokybę, tuo pačiu sumažinant išlaidas ir laikantis aplinkos apsaugos reikalavimų. Kasdien ūkininkai vis labiau domisi tiksliojo ūkininkavimo principais, kurie teikia daug naudos. Apie tai ir bus šis straipsnis: glaustai pristatysime, kas yra tikslusis ūkininkavimas, kokios inovatyvios priemonės yra pasitelkiamos ūkyje bei kokia naujųjų technologijų nauda darbo rezultatams.
Kas yra tikslusis ūkininkavimas?
Tikslioji žemdirbystė – specifinės valdymo sistemos, kurios sudaro specifinius agrotechnikos duomenis pagal regiono ypatumus. Reikalingi duomenys gaunami iš inovatyvių informacinių technologijų.
Tikslusis žemės ūkis žengia koja kojon su ekologiniais planetos klausimais: tokio pobūdžio ūkininkavimo tikslas yra sumažinti trąšų naudojimą ir kitą augalų apsaugą, kuri gali turėti neigiamos įtakos mūsų gamtai.
Tiksliojo ūkininkavimo pagrindas yra informacijos apie augalų savybes, jų augimą ir kitus procesus, gavimas. Šie duomenys yra renkami, naudojant šiuolaikines inovatyvias technologijas, kurios dažniausiai yra įdiegiamos ar įmontuojamos į žemės ūkio transportą ir padargus.
Surinktų duomenų pagrindu sudaromas dirbamo lauko žemėlapis, kuriame pateikiama informacija apie žemės ir pasėlių savybes, kenkėjus, gautą derlių ar meteorologinius parametrus.
Vieni iš svarbiausių tiksliojo ūkininkavimo tikslų yra kaip įmanoma efektyviau išnaudoti dirbamus žemės plotus, kuo kompaktiškiau susodinti ūkyje auginamas kultūras, jas tręšti tikslingai, neiššvaistant nei lašo augalų apsaugos priemonių be reikalo, taip pat, taupyti žemės ūkio transporto degalus ir daug kitų. Tam ypatingai gerai pasitarnauja žemės ūkio mašinos su įdiegta GPS ir kitos technologijos.
Naujųjų technologijų nauda žemės ūkyje
Dėka tiksliojo ūkininkavimo principų ūkininkas gali maksimaliai padidinti derlių ir pagerinti jo kokybę. Tokiu būdu jis visiškai kontroliuoja pasėlius, žino viską, ką reikia žinoti geram ir progresyviam ūkininkui.
Technologijos padeda ūkininkui sutaupyti
Skirtingas agrocheminių medžiagų (tokių kaip trąšos, pesticidai ir kt. apsauginės augalų priemonės) dozavimas leidžia ūkininkui sutaupyti pinigų. Tokia pagalbinė priemonė kaip lygiagretaus vairavimo sistema ir navigacija su GPS sumažina žemės ūkio transporto degalų sąnaudas laukuose ir pagerina darbuotojo – šiuo atveju, transporto vairuotojo – komfortą bei suteikia galimybę dirbti net ir nepalankiomis oro sąlygomis, kai, pavyzdžiui, lauke tirštas rūkas, dulksna, ir bet kuriuo paros metu, pavyzdžiui, tamsią naktį. Visa tai reiškia mažesnes išlaidas, efektyvesnį darbą, geresnį derlių ir, galų gale, didesnes pajamas.
Kai kurie ūkininkai netgi imasi įvairių melioracijos projektų, kad padidintų galimybes našiau dirbti. Melioracijos projektai – tai inovatyviomis ir progresyviomis programinėmis įrangomis pagrįsti dirbamų laukų drenavimo darbai.
Palaipsniui atsirandantis tikslusis ūkininkavimas ūkyje
Tiksliojo ūkininkavimo technikos diegimas neturi būti siejamas su didžiulėmis finansinėmis išlaidomis ir masine revoliucija ūkyje. Iš pradžių galima į savo darbo metodus įvesti tik kai kuriuos tiksliojo ūkininkavimo principus. Taigi, žingsnis po žingsnio. Tikslusis ūkininkavimas turi daug aspektų.
Išanalizuokite lauko išteklius
Pirmiausia reikia tiksliai nustatyti pasėlių plotą ir ištirti dirvožemio pH bei maistinių medžiagų kiekį. Tokio tipo paslaugas teikia specializuotos įmonės, naudodamos GPS technologiją ir kitą įrangą (pvz., elektromagnetinius skaitytuvus).
Išmatavus laukus ir ištyrus dirvožemio mėginius, sudaromi dirvožemio derlingumo ir kintamumo žemėlapiai, leidžiantys tiksliai suplanuoti agrotechninius apdorojimus priklausomai nuo pasėlių rūšies.
Parašykite komentarą