Kategorijos

Tinkama dantų priežiūra – ką būtina žinoti

“Dantis reikia valyti bent du kartus per dieną”, – taisyklė, kurią dažnai girdime iš odontologų. Tačiau tinkama burnos sveikatos priežiūra neapsiriboja vien tik kasdieniniu dantų valymu. Yra visas burnos higienos priemonių ir procedūrų arsenalas.

Kaip tinkamai valyti dantis?

Nuo vaikystės visi žino standartinę taisyklę: dantis reikia valyti du kartus per dieną, ryte ir vakare, bent 2-3 minutes. Nesvarbu, ar naudojate rankinį, ar elektrinį dantų šepetėlį. Gydytojas, atsižvelgdamas į jūsų dantų ir dantenų būklę, parengs jums individualią dantų valymo techniką. Bendras patarimas paprastas: dantys valomi šepetėliu braukiamaisiais judesiais nuo dantenų iki danties krašto, o lūžiai ir tarpdančių tarpai valomi siūlu arba tarpdančių šepetėliu. Negalima pamiršti dantenų ir liežuvio: dantenas reikia švelniai masažuoti, o nuo liežuvio pašalinti apnašas. Taip pat turėtumėte reguliariai skalauti burną. Dantenų skalavimo skysčiai yra būtini dantenų uždegimo ir periodontito bei gingivito profilaktikai. Norėdami išvengti ėduonies, galite naudoti dantų šepetėlį su fluoru, jei jis neturi priešingų indikacijų.

Kaip pasirinkti dantų šepetėlį?

Rinkdamiesi dantų šepetėlį turėtumėte atkreipti dėmesį į šerelių standumą. Valant dantis vidutinio ar standaus šerelio dantų šepetėliu svarbu išlaikyti tinkamą spaudimą. Tokie šereliai gali lengvai pažeisti emalį, kurio, deja, neįmanoma pataisyti. “Jei šepetėlius valote tinkamai, didelio skirtumo tarp rankinių ir elektrinių šepetėlių nėra. Elektrinis dantų šepetėlis yra patogesnis, nes praktiškai nereikia laikytis dantų valymo technikos – tereikia priartinti šepetėlį prie dantų ir lengvai paliesti jų paviršių, o visa kita atlieka vanduo ir oras.

Odontologai pažymi, kad elektriniai dantų šepetėliai tinka ne visiems: “Jei paciento burnos ertmėje vyksta patologiniai procesai – dantenų uždegimas ir kraujavimas, dantų ėduonis ir jo pradinės stadijos – kreidos dėmės, elektrinis dantų šepetėlis tik pablogins situaciją dėl intensyvaus šerelių poveikio emaliui ir gleivinei.

Ar svarbu, kokia dantų pasta valyti dantis?

Rinkdamiesi dantų pastą dažniausiai atkreipiame dėmesį į jos kainą. Tam yra svari priežastis: pigios dantų pastos geriausiu atveju nepadarys jokios įtakos jūsų dantims, o blogiausiu – tiesiog pažeis emalį. Ši nuostata taikoma tiek vietinėms, tiek importuotoms pastoms. Užsienio bendrovės dažnai gamina skirtingos kokybės tą patį produktą, pavyzdžiui, vietos rinkai skirtų dantų pastų abrazyviniai užpildai yra kruopščiau apdorojami nei eksportui skirtų dantų pastų. 

Prieš pirkdami specialią (profilaktinę, gydomąją ar balinamąją) dantų pastą, turėtumėte pasitarti su odontologu. Odontologas gali padėti pasirinkti prekės ženklą ir tipą, atsižvelgdamas į jūsų dantų ir dantenų būklę. Pavyzdžiui, į ėduonį linkę žmonės gali rinktis fluoro turinčią dantų pastą, o jautrūs dantys – švelniai abrazyvinę dantų pastą.

Ne visos prekybos centruose parduodamos dantų pastos tinka visoms dantų problemoms spręsti. Vaistinėse ir specializuotose parduotuvėse galima įsigyti įvairių gydomųjų dantų pastų, sukurtų pagal naujausias technologijas.

Rinkdamiesi dantų pastą atkreipkite dėmesį į jos sudėtį. Fluoridinės dantų pastos draudžiama naudoti vietovėse, kuriose vanduo fluorizuojamas. Taip pat geriau vengti pastų, kurių sudėtyje yra natrio laurilsulfato (SLS), triklozano ir kalcio karbonato.

Profesionali dantų priežiūra

Net jei reguliariai valote dantis, naudojate dantų siūlą ir burnos skalavimo skystį, odontologai rekomenduoja bent kartą per šešis mėnesius ar metus atlikti profesionalų dantų valymą. Vizitą pas burnos higienistą patogu derinti su įprastine dantų patikra du kartus per metus. Dantų higiena gali padėti atsikratyti dantų akmenų, užkirsti kelią dantų ir dantenų ligoms ir išvengti ėduonies atsiradimo.

Didelės rizikos atvejais, pavyzdžiui, paaugliams, nėščioms moterims arba pacientams, kurių dantys jautrūs, gydytojas gali rekomenduoti ne tik higieninį valymą, bet ir pakartotinį dantų emalio mineralizavimą.

Daugiau naudingų patarimų apie dantų ertmės priežiūrą galite rasti ClinicDPC svetainėje.

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *