Oro kondicionieriai – vieni iš pagrindinių šių laikų komforto įrenginių butuose, namuose, biuruose ar komercinėse patalpose. Šiuolaikiniai kondicionieriai yra daugiafunkciniai – gali ne tik atvėsinti, bet ir sušildyti orą. Vasarą galima mėgautis malonia vėsa bei tinkama drėgme, o žiemą – šiluma. Žinoma, technologijoms sparčiai žengiant į priekį ir šie prietaisai tobulėja, didėja modelių pasiūla ir pan.
Bet iš kur gi atsirado šis genialus išradimas? Nuo ko viskas prasidėjo? Mokslininkai teigia, kad vieni pirmųjų oro vėsintuvų buvo pradėti naudoti dar senovės Persijoje. Pagrindinis principas – pro stoge įrengtas orlaides buvo gaudomas vėjas, kuris praeinant pro vandens rezervuarą atvėsdavo ir jau šaltas patekdavo į patalpą.
Dar viena puiki idėja buvo atrasta M. Faradėjaus: spaudžiamas oras tampa tam tikros rūšies skysto pavidalo dujomis. Skysčiui garuojant vėsinamas oras. Deja, šis atradimas praktiškai taip ir nebuvo naudojamas.
Nuo XX a. buvo pradėti gaminti pirmieji kondicionieriai, kurie jau buvo gana modernūs. W. H. Carrriesis išrado elektrinį oro vėsinimo prietaisą, kurį pritaikė vienai iš Niujorko spaustuvių. Pastarasis oro kondicionierius ne vien vėsino, tačiau ir mažino patalpos drėgmę. Sukūręs genialią formulę kondicionieriams gaminti, Carriesis įkūrė savo vardu kompaniją, kuri gamino oro vėsintuvus įvairioms biurų patalpoms. Po kažkurio laiko šie kondicionieriai buvo pradėti taikyti ir automobiliams bei namams.
Pats terminas „oro kondicionieriai„ buvo pradėtas vartoti vieno inžinieriaus S. H. Cramerio. Šis apibrėžimas tuo metu įvardijo oro drėkinimo sistemą.
Oro kondicionierių šaldymo funkciją anuomet atlikdavo tokios dujos kaip metilo chloridas ar amoniakas. Iš tikrųjų šie junginiai labai pavojingi ir esant nuotėkiui buvo galima mirtinai apsinuodyti. Kol T. Midgley atrado arba kitaip tariant sukūrė anuomet naują šaldymo sistemą, kur buvo naudojamos kitos dujos – freonas. Šios dujos nėra kenksmingos žmonėms. Pastarasis junginys iki šiol naudojamas įrenginėjant oro kondicionavimo sistemas.
Technologijoms sparčiai judant į priekį ir oro kondicionieriai labai greitai keičiasi ir vis labiau modernėja. Dabar galime rasti pačių įvairiausių. Tad galime pastebėti, koks šiandieną ryškus atotrūkis senovinių ir šiuolaikinių kondicionavimo sistemų.
Parašykite komentarą