Kategorijos

Veido odos tipai ir priežiūra

Germaine de Capuccini kosmetika veidui

Kiekvienam žmogui gimstant tenka savas odos tipas, su kuriuo tas žmogus paprastai ir gyvena.
Skiriami odos tipai:
• normali,
• sausa,
• riebi,
• mišri (kombinuota) oda.
Oda, veikiant tam tikriems faktoriams gali kisti – pavyzdžiui, sulaukus vyresnio amžiaus, tapti sausesnė.
Kiekvieno tipo oda turi savo ypatybes ir reikalauja savitos priežiūros. Nustatyti savo odos tipą paprastai nesunku – užtenka prie veido prispausti rūkomojo popieriaus lapelį arba pasinaudoti nesudėtingais testais. Kartais odos tipą nustatyti nėra taip paprasta. Odą veikia neigiamų aplinkos faktorių – oro sąlygų, gausaus ultravioletinio spinduliavimo, rūkymo – poveikis. Oda nelieka nuošalyje ir nuo vidinių problemų, reaguodama į stresus, nemigą, persivalgymą, vidaus organų susirgimus. Nuo to pablogėja odos spalva, atsiranda dėmės, bėrimai ir raukšlės, oda skeldėja. Joje atsiranda inkštirų, signalizuojančių apie blogą vidaus sekrecijos organų būklę ir medžiagų apykaitos sutrikimus. Kai kurios riebios odos sritys gali tapti sausos. Remiantis svarbiausiomis odos sandaros ir funkcionavimo ypatybėmis, odą galima skirstyti, nors ir sąlyginai, į dvi pagrindines grupes: ,,sveika” ir ,,probleminė” oda.
,,Sveikai” odai galima priskirti anksčiau paminėtus keturis tipus – normalią, sausą, riebią ir mišraus tipo (kombinuotą) odą.
,,Probleminei” odai derėtų priskirti jautrią, greitai senstančią (vystančią), problemišką odą.
Riebią odą su neryškiu polinkiu į inkštirus arba su pavieniais ir nenuolatiniais jų pasireiškimais, reikia priskirti ,,sveikai” riebiai odai. O riebią odą su ryškiu polinkiu į inkštirus, ypač esant chroniškai šios patologijos eigai ir periodiškiems atsinaujinimams, teisingiau priskirti ,,probleminei” odai.
Bet kurio tipo oda yra jautri visiems poveikiams, tik skirtingai. Jei tas jautrumas peržengia įprastines ribas, pasireiškia audringai ir jau artėja prie aiškių patologinių pakitimų – vadinasi, tai yra nesveika jautri oda.
Odos skirstymas į tipus gana sąlygiškas, kadangi apie vieną ar kitą tipą galima kalbėti tik tada, kai pagrindinės šio tipo savybės kuriuo nors konkrečiu atveju yra ryškios (,,visiškai” normali arba ,,visiškai” riebi oda ir pan.). Bet tarp skirtingų odos tipų yra daug pereinamųjų padėčių, odos tipas neretai metams bėgant keičiasi; pagaliau to paties individo oda gali susidėti iš sausų, normalių, riebių ir netgi ,,problemiškų” sričių.

Normali oda
Normali oda yra lygi, tampri, elastinga. Jos išvaizda sveika, spalva švelni ir lygi. Lygios ir nedidelės poros kartais būna pastebimos tik ant nosies sparnelių ir smakro. Ant odos nesimato dėmių, retai pasirodo blizgantys ploteliai arba pūlinėliai. Normalioje odoje subalansuotas riebalų ir drėgmės kiekis, todėl liečiant ji neatrodo nei sausa, nei riebi.
Normali oda lengvai toleruoja prausimąsi minkštu kambario temperatūros vandeniu; po prausimosi ji tampa lygi. Per dieną oda išlieka gaivi ir jos savininkui nesukelia jokių nemalonių pojūčių. Raukšlių nėra ir, teisingai prižiūrint, neatsiranda iki pat senatvės. Deja, normali oda – gana retas reiškinys. Ir bėgant metams normali oda paprastai tampa sausesnė.
Normali oda, kaip ir visos kitos, reikalauja nuolatinės priežiūros. Ją reikia saugoti nuo kenksmingo poveikio, periodiškai valyti ir drėkinti. Bendrosios rekomendacijos normalios odos priežiūrai: vartojamos švelnios valomosios priemonės, lengvi drėkinamieji kremai su mažu riebalinių medžiagų kiekiu.
Sausa oda
Sausa oda dažniausiai yra lygi ir plona, švelni, matinė (neblizganti), su mažomis, beveik nematomomis poromis. Tokia oda lengvai pažeidžiama, jautri išorinių dirgiklių poveikiui. Todėl ant sausos odos neretai pasirodo raudonos dėmės, sausi žvyneliai, suskeldi lūpų kampučiai, akių plyšeliai. Sausa oda dažnai turi apgamų ir strazdanų, atsiranda ankstyvos raukšlės. Vienų oda sausa vos ne nuo vaikystės, kitiems sausumas atsiranda bėgant metams, trečių oda tampa sausa dėl streso, išgyvenimų, klimato permainos. Vasarą normali (ir netgi riebi) oda žiemą dažnai virsta ,,beveik sausa oda”. Be to, sausa oda neretai yra įvairių susirgimų simptomas.
Odos sausumo priežasčių yra keletas, bet ne visos jos susijusios su odos vandens balanso pakitimu. Vandens balansas – tai pusiausvyra tarp patenkančio į odą skysčio ir jo išgaravimo nuo odos paviršiaus. Kai oda sausa, ši pusiausvyra yra pažeista garavimo naudai.
Bendrosios rekomendacijos sausos odos priežiūrai: švelnus, maitinamasis kremas, drėkinamasis kremas sausai odai, valomosias priemonės su maitinamųjų medžiagų priedais, tonizuojantis gelis.
Riebi oda
Riebi oda visada blizga, jos paviršius riebaluotas. Riebios odos poros paprastai išsiplėtusios, ji primena ,,apelsino žievelę”.
Už savo ypatybes riebi oda labiausiai dėkinga riebalų liaukų sekrecijai. Ši hipersekrecija prisideda prie porų infekavimo. Dėl infekcijos įtakos riebioje odoje dažnai prasideda uždegiminiai procesai, atsiranda inkštirai. Todėl šio tipo odos galimybė laikui bėgant tapti ,,problemiška” yra didžiausia.
Antra vertus, odos riebalų perteklius saugo riebią odą nuo išdžiūvimo, todėl ji rečiau raukšlėjasi ir paprastai lėčiau senėja. Bendrosios tokios odos priežiūros rekomendacijos: vartojamas šiek tiek sausinantis kremas riebiai odai, tonikas riebiai odai, valomoji kaukė ir pienelis. Riebios odos valymui reikia skirti ypatingą dėmesį, o pasirodžius inkštirams ir ryškiems uždegiminiams reiškiniams – imtis specialių priemonių.
Mišraus tipo (kombinuota) oda
Mišraus tipo oda išsiskiria netolygia sandara. Tad veido oda nosies, kaktos ir smakro srityje (T formos – kaktos ir nosies zonoje) gali blizgėti, o likusioji odos dalis tuo pat metu – būti sausoka ar pleiskanojanti. Smilkiniuose ir ant skruostų tokia oda atrodo lygesnė, matinė, o veido viduryje (kaktos, nosies) poros stambios, ant kaktos ir smakro susidaro inkštirai. Kartais riebūs ir sausi odos plotai kaitaliojasi kita tvarka.
Priklausomai nuo odos būklės, prižiūrėti ją reikia kaip riebią odą arba kaip normalią. Retais atvejais atskiroms odos sritims reikalinga ypatinga priežiūra. Pavyzdžiui, po rytinio prausimosi riebios odos ploteliams naudojamas poras sutraukiantis losjonas, o likusiai odai – kosmetinis pienelis arba drėkinamasis kremas. Vakare oda valoma pieneliu arba kremu, riebūs ploteliai suvilgomi losjonu, o sausi patepami kremu.
Metams bėgant, mišraus tipo oda gali keistis – paprastai į normalią.
,,Probleminė oda”
Visa tai, kas buvo pasakyta anksčiau, tinka įvairiais sveikos odos atvejais. Probleminės odos aprašymui naudojami įvairūs terminai ir pavadinimai. Dažniausiai tokiai odai priskiriama jautri, greitai senstanti (vystanti), problemiška oda.
Jautri oda
Bet kurio tipo oda reaguoja į išorės poveikius, tačiau jautrios odos ypatybė yra jos audringa, perdėta reakcija (paraudimas, sudirgimas, polinkis į alerginius reiškinius ir pan.) į įprastus poveikius. Jautri oda paprastai yra lygi, glotni, šiek tiek permatoma, po ja aiškiai matomos kraujagyslės. Šios odos priežiūrai itin svarbu tausojantis valymas ir geras maitinimas.
Subrendusi (vystanti) oda
Sausą septyniasdešimtmetės moters odą, turinčią šiam amžiui būdingų ir neišvengiamų ypatybių, reikia ir laikyti sausa oda. O štai odą su senėjimo požymiais, kurių pasireiškimas ,,pralenkia” (pavyzdžiui, dėl pagreitėjusio senėjimo, susijusio su ultravioletiniu spinduliavimu, medžiagų apykaitos sutrikimais, kepenų ir žarnyno ligomis) atitinkamą amžių, reikia vadinti greitai senstančia. Dažniausiai greitai vystanti oda yra didelių vidinių negerovių, kurios reikalauja dėmesio ir atitinkamų stiprinamųjų ar gydomųjų priemonių, pasekmė.

Problemiška oda
Riebią odą su neryškiu polinkiu į inkštirus arba su pavieniais ir nenuolatiniais jų pasireiškimais, reikia priskirti ,,sveikai” riebiai odai. O riebią odą su ryškiu polinkiu į inkštirus, ypač esant chroniškai šios patologijos eigai ir periodiškiems atsinaujinimams, reikia priskirti ,,nesveikai”, problemiškai odai. Apskritai problemiška oda – tai ne tiek ,,nesveikas” riebios odos variantas, kiek viso organizmo, jo vidaus organų ir sistemų veiklos sutrikimų liudijimas. Ir šia prasme problemiška oda yra stiprinamosios kosmetikos, dermatologijos bei terapijos dėmesio objektas.

Labai svarbu odą prižiūrėti tinkamais, profesionaliais kosmetikos produktais, kurių galite įsigyti profesionalios kosmetikos elektroninėje parduotuvėje www.feminabona24.lt

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *