Žalių rodyklių grąžinimas

Nors jau kurį laiką visoje Lietuvoje nebėra žalių lentelių sankryžose kurios identifikavo posūkio leidimą į dešinę prieš tai sustojus prie stop ženklo ar linijos, jei netrukdoma kitiems eismo dalyviams, tačiau žmonės su šiuo pokyčiu nesutinka ir piktinasi bereikalingai padidėjusiais kamščiais didmiesčiuose.

Nuo 2020 metų sausio 1 dienos KET taisyklės keitėsi ir 76 punktas, kuris teigia: “Jeigu sankryžoje ties raudonu šviesoforo signalu pritvirtinta lentelė su žalia rodykle, nukreipta į dešinę, vairuotojams leidžiama sukti į dešinę ir degant draudžiamam šviesoforo signalui, tačiau prieš įvažiuodami į sankryžą jie privalo sustoti prieš kelio ženklą „Stop“ linija“ ir (ar) „Stop“ liniją, jeigu jų nėra, – prieš pėsčiųjų perėją, šviesoforą ir vėl pradėti važiuoti tik įsitikinus, kad tai yra saugu ir nebus trukdoma kitoms transporto priemonėms ir pėstiesiems, kurių judėjimo kryptį jie kerta.” nebegalioja.

Sulaukęs didelio gyventojų pasipiktinimo pasikeitimas yra iš naujo svarstomas ir pradėta į jį labiau gilintis. Didmiesčiuose susidarius nereikalingoms spūstims, viešajam transportui kartais tenka rinktis važiuoti ne jiems skirta juosta, nes paprasčiausiai eismas kitose juostose juda greičiau. Žmonės ilgiau užtrunka važiuodami iš taško A į tašką B tačiau kodėl lentelės buvo nuimtos?

Daugelis buvo įtikinti, kad žalių rodyklių atsikratyti liepė ES direktyvos, bet tai yra netiesa. Dar prieš penkerius metus, 2014 metų spalio 3 dieną, Algirdo Butkevičiaus vyriausybė susirūpino dėl vykstančio “karo keliuose” ir priėmė sprendimą, kad nuo 2020 metų papildomos žalios rodyklės turi dingti, o per šį laiko tarpą savivaldybės turi pasiruošti jų panaikinimui. Tai buvo papildomas punktas kurį vyriausybė įtraukė prie ES direktyvų sąrašo kuris rūpinosi dėl saugaus eismo ir saugos diržų. Pažymoje teigiama: „Be to įvedama nuostata, kad nuo 2020 01 01 nustos galioti žalia dešinio posūkio ties šviesoforo raudona šviesa rodyklės lentelė (iki to laiko turi būti įvesti atitinkami šviesoforinio reguliavimo elementai) ir kai kurie informaciniai krypčių ir kt. ženklai (įvedami naujo pavidalo atitinkami ženklai). Toks terminas duodamas, kad būtų suspėta šiems pokyčiams pasiruošti, nes minėti ženklai yra ypač masiškai naudojami“.

Miestai palaipsniui pradėjo mažinti turimų lentelių kiekį taip pratindami vairuotojus prie laukiamų pasikeitimų, tačiau alternatyvų lentelėms nerado. Panaikinus papildomas žalias lenteles ir neturint eismą gerinančių alternatyvų didmiesčiuose atsirado dar didesni kamščiai, eismas dar labiau sulėtėjo kas sukėlė didelį žmonių pasipiktinimą. Dėl tokio didelio negatyvių atsiliepimų kiekio svarstoma grąžinti papildomas žalias rodykles į kai kurias sankryžas. Vilniuje siūloma visam laikui grąžinti lenteles į 9 sankryžas (nuo Saltoniškių g. link Sėlių g. ir nuo Sėlių g. link Vytauto g., nuo A. Mickevičiaus g. link Vytauto g., nuo A. Goštauto g. link Gynėjų g., nuo Upės g. link Saltoniškių g., nuo Ateities g. link Fabijoniškių g., nuo Saulėtekio al. link Nemenčinės pl., nuo Geležinio Vilko g. link Baltupio g., nuo Apkasų į Minties g., nuo T. Narbuto g. link Saltoniškių g. (link Vytauto g.) ir nuo Saltoniškių g. (nuo PC Panorama) link T. Narbuto g.), nes infrastruktūros darbai jose negalimi. Dar 15-oje sankryžų siūloma laikinai grąžinti lenteles, kol bus rastas kitas infrastruktūros galimas patobulinimas. Kai kuriuose iš šių sankryžų darbai jau pradėti arba bus greitai pradedami, kai kuriuose darbai numatomi pradėti šių metų kovo mėnesį.

Zigmas Vaišvila, Lietuvos visuomenės tarybos pirmininkas, Nepriklausomybės akto signataras, kreipėsi į susisiekimo ministeriją teiraudamasis kiek kainavo šias lenteles nuimti ir kiek kainuos kai kur jas vėl uždėti. Lietuvos visuomenės taryba reikalauja, kad toks lėšų naudojimas turi būti paskelbtas viešai ir įvertintas. Susisiekimo ministerija vis dar nepateikė savo atsakymo.

Daugiau apie Lietuvoje vykstančias naujienas skaitykite manosalis.lt svetainėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.