Per pastaruosius kelerius metus energetikos sektoriuje įvyko nemažai pokyčių. Anksčiau mūsų šalyje dominavo vienintelis elektros gamintojas, kuris gamindavo, perduodavo, tiekdavo energiją. Visa veikla buvo sukoncentruota vienose rankose, o rinkoje buvo remtasi dvišalėmis sutartimis. Tačiau per kelerius metus elektros energetikos sektorius išgyvena tikrą atgimimą. Galima įžvelgti ir didžiausius pokyčius bei tendencijas:
- 2010 metais uždaryta Ignalinos AE, taigi šalyje neliko didžiausio elektros energijos gamintojo ir tiekėjo. Pasikeitė šalies koncepcija: ji tapo nebe elektrą eksportuojančia, bet importuojančia valstybe.
- Modernizuota ir el. energijos tiekimu užsiėmusi įmonė „Lietuvos energija“. Gamyba, tinklų valdymas ir tiekimas išskaidytos kaip atskiros veiklos.
- Įvyko Baltijos valstybių ministrų susitikimas, kuriame pasirašyta sutartis dėl Baltijos elektros rinkos sujungimo į vieną tinklą. Kaip ir galima suprasti iš pavadinimo, šio projekto esmė – sukurti vientisą Baltijos šalių energetikos rinką.
- Nuo 2010 m. veiklą pradėjo arba atnaujino nemaža dalis kitų įmonių, glaudžiai susijusių su energetikos rinka – gamyba ir realizavimu.
Šiuo metu Lietuvoje galima rasti nemažai nepriklausomų elektros energijos tiekėjų, kurie po truputį perima funkcijas iš įmonės LESTO. Energetikos srityje įvykdyta daug esminių pertvarkų, projektai tik įsibėgėja ir įgauna pagreitį, projektų apimtys ir mastai nuolatos didėja. Po truputį imamos jungti ir Baltijos valstybių elektros biržos, vis dar bandant sujungti kelias rinkas į vieną darnų vienetą. Lietuva ir kitos Baltijos valstybės, besiimančios tokių darbų, veikia pagal Skandinavijos šalyse paplitusį modelį. Rinkos jungiamos ne tik komerciniais tikslais ar kitaip – taupymo sumetimais. Svarstoma nutiesti jungtis tarp Lietuvos ir Švedijos valstybių, tarp Lietuvos ir vienos iš didžiausių jos kaimynių Lenkijos. Siekiama energetikos sektoriuje glaudesnio bendradarbiavimo ne su Rusija, kaip yra dabar, o su Europos valstybėmis, ypač – ES narėmis.
Šiandien jau galima įžvelgti nemažai privalumų, kodėl verta pasirinkti nepriklausomus elektros energijos tiekėjus. Pigesnės pvz Elektrum elektros gali gauti visi: ir fiziniai, ir juridiniai asmenys. Remiant mažesnius tiekėjus, rinkoje atsiranda konkurencija, sektorių valdo nebe viena įmonė, todėl ateityje galima tikėtis ir kur kas konkurencingesnių, vartotojams patrauklesnių kainų. Šios rinkos modernizavimas turi ir gausybę kitų teigiamų aspektų.
Parašykite komentarą