Apie lengvųjų automobilių padangas žinome beveik viską, nes patys su tuo susiduriame kas dieną. Bet ką esate girdėję apie padangas sunkvežimiams ir autobusams? Beveik nieko. Iš pažiūros atrodo, kad tai didesnės padangos, kurios gali atlaikyti didesnius slėgius ir svorį. Gal gilesnis protektorius? Kažin, ar galines padangas galima dėti ant priekinių ratų? Čia prasideda klausimų jūra, į kuriuos atsakymus ne visada žinos net ir automobiliais besidomintys draugai ar kaimynai.
Sunkvežimių padangų rūšys
Jei lengvieji automobiliai apsiriboja pagrindinėmis 2 rūšimis (žieminės ir vasarinės), tai sunkvežimių padangos gali būti skirstomos į 6 rūšis pagal kelio dangą, o taip pat ir pagal ašį, ant kurios yra montuojamos.
Pagal kelio dangą padangos yra skirstomos taip:
- Plento padangos – skirtos važinėjimui paprasta asfaltuota danga.
- Regioninės padangos – skirtos tolimiesiems reisams.
- Kelio/bekelės padangos – prastesnės būklės keliais važiuojančiai technikai.
- Bekelės padangos – padangos gamybinei technikai (savivarčiams, miško transportui ir t.t.)
- Žieminės padangos – padangos, skirtos važiuoti sniegu ir ledu padengta kelio danga.
- Miesto padangos – padangos skirtos mieste važinėjančiam sunkiajam transportui ir autobusams.
Pagal ašį sunkvežimių padangos skirstomo į 3 rūšis:
- Priekinės ašies padangos
- Užpakalinės ašies padangos
- Puspriekabių/priekabų padangos
Jei ketintumėte įsigyti padangų porą savo sunkvežimiui, pardavėjų tektų užklausti abiejų kriterijų, nes nuo to priklauso ir kaina, ir sunkvežimio stabilumas. Į plentą išvažiavus su bekelės padangomis problemos garantuotos. Ne tik dėl didesnių kuro sąnaudų arba saugumo, bet ir dėl triukšmo, stabilumo važiuojant šlapia danga. Visas vežimo procesas yra reglamentuotas teisės aktais, tad bet kokių padangų neuždėsi. Juk ir lengviesiems automobiliams draudžiama vasarą važinėti su spygliuotomis žiemos padangomis…
Dėvėtos sunkvežimių padangos vs. naujos
Amžina diskusija vyksta ir tarp sunkvežimių savininkų ir vairuotojų – kas geriau: naujos padangos ar dėvėtos (restauruotos) padangos jų sunkvežimiams? Argumentai čia gana aiškūs:
+Pliusai+ | -Minusai- | |
Naujos padangos | Gamintojo garantijos;Ilgaamžiškumas;
Patikimumas ir saugumas kelyje; |
Didelė kaina (1200-2000 Lt už padangą); |
Dėvėtos padangos | Nedidelė kaina (350-600 Lt už padangą);Didesnis pasirinkimas pagal susidėvėjimo lygį (galima rinktis, kokio gylio protektoriai turi būti); | Reikia dažniau keisti;Garantijos pasibaigusios;
Galimi restauravimo metu padaryti defektai; |
Klausimas išlieka atviras – ar investuoti daugiau į naujas padangas, ir tam tikros ridos metu (pavyzdžiui 50 000 kilometrų) visiškai nesijaudinti dėl jų būklės, nes naujos sunkvežimių padangos yra patvarios ir saugios, ar sutaupyti pinigų ir nusipirkti dėvėtas padangas? O gal priekines pirkti naujas, o puspriekabei naudotas? Visa tai priklauso nuo transporto priemonės, jos dažniausių maršrutų, vežamų krovinių ir dar galybės dalykų, kurie žinomi tik profesionalams.
Kur perkamos padangos sunkvežimiams?
Tikrai ne didžiuosiuose statybinių prekių prekybos centruose. Tikrai ne miestelio turguje. Sunkvežimio padangų prekyba yra profesionalų darbas, todėl čia vadovaujamasi kiek kitokiais kriterijais. Pigiau nereiškia kokybiškiau, todėl labai svarbi padangų pardavėjo reputacija, taip pat ir teikiamos garantijos, pristatymas, montavimo paslaugos. Taip pat tokia smulkmena, kaip karkasų supirkimas irgi yra svarbi. Padangas reiktų pirkti tik iš geras klientų rekomendacijas turinčių pardavėjų, priešingu atveju pasekmės bus tragiškos.
Internetu taip pat pirkti galima, tačiau reiktų taip pat atkreipti dėmesį į gamintoją, garantijas ir pristatymą.
Kaip matote, padangos sunkvežimiams yra labai įdomi sritis, kurioje eilinis žmogus jaučiasi svetimas ir žino tikrai ne viską. Nepapasakojome nė dešimtadalio sunkiasvorio transporto ir autobusų padangų niuansių. Nesigilinome į tuos 6-8 mm gylio reikalavimus dėvėtoms padangoms, karkasų įvairovę ir papildomas apsaugas. To ir nereikia, nes čia jau prasideda profesionalų zona, kurioje tarpsta vilkikų vairuotojai ir transportininkai.
Parašykite komentarą