Kategorijos

Sveikos mitybos pagrindai

Mes dažnai neteisingai renkamės maisto produktus, vienų vartojame per daug, kitų – per mažai. Per daug vartojame riebių maisto produktų, riebalų, cukraus, saldumynų, o vaisių, daržovių, kruopų, duonos, kitų miltų gaminių vartojame per mažai. Šiandien nuo maisto prekių parduotuvės tiesiog lūžta: galima nusipirkti paties įvairiausio ne tik lietuviško, bet ir importinio maisto. Kartais net sutrinkame, neapsisprendžiame, kokius produktus geriau pasirinkti. Dauguma iš mūsų nediskutuodami sutiktų, kad mityba turėtų būti ne tik sveika (kad išsaugotume sveikatą), bet ir sveikatinanti (kad stiprintų sveikatą). Tačiau mitybą dažnai lemia įpročiai, tradicijos, kaina. Kokiais principais vadovaujantis reikėtų rinktis maistą?

Į šį klausima puikiai atsako SVEIKOS MITYBOS PIRAMIDĖ, kuria daugelis Europos šalių demonstruoja požiūrį į mitybą. Piramidė neteikia informacijos, kiek tiksliai reikia suvartoti vienų ar kitų maisto medžiagų, vienų ar kitų maisto produktų. Ji tik suskirsto maisto produktus į grupes, rekomenduoja, kiek kurių maisto produktų porcijų reikėtų suvalgyti. Taip pat svarbu daržovių nepervirti. Išvirusios jos turėtų išlaikyti savo struktūrą bei naudingas medžiagas mūsų organizmui. Apie tai, kiek virti ir kepti maistą galite sužinoti interneto svetainėje www.valgo.me

Vienas esminių sveikos mitybos principų – įvairumas, taigi maisto produktų kasdien reikia rinktis iš visų grupių. Rekomenduojamą jų kiekį piramidė pateikia porcijomis. Porcija – santykinis produkto kiekis, pvz., duonos riekė, vaisius, stiklinė sulčių ir t.t.

Daugiausia produktų rekomenduojama vartoti iš piramidės bazinės grupės, kurią sudaro duona, grūdai, bulvės ir jų produktai. Kuo aukščiau piramidės viršūnės, tuo mažiau tų grupių produktų reikėtų vartoti.

Piramidės pagrindo maisto produktų grupė ir virš jos esančios dvi maisto produktų grupės – augalinės kilmės. Sveikos mitybos piramidė rekomenduoja ir augalinius, ir riebalinius maisto produktus. Augalinių maisto produktų vartojimas beveik neribojamas: siūlomi didžiausi porcijų kiekiai. Šių grupių maisto produktų sudėtyje vyrauja angliavandeniai, turintys didelį krakmolo kiekį ir mažą cukraus kiekį. Tokių angliavandenių mūsų mityboje nepakanka. Angliavandeniai – pagrindinis energijos šaltinis, sąlygojantis protinį ir fizinį darbingumą.

Tuo tarpu riebalų rekomenduojama vartoti saikingai. Riebalai yra sveikos mitybos piramidės viršūnėje kartu su saldumynais, saldainiais, saldintais gėrimais. Šių maisto produktų reikėtų vartoti retai. Mėsa, paukštiena, žuvis, ankštiniai, kiaušiniai, riešutai bei pieno produktai – baltymų šaltinis. Šių maisto produktų rekomenduojama po 2-3 porcijas iš kiekvienos grupės. Tiek gyvuliniai, tiek augaliniai baltymai reikalingi mūsų organizmui. Jie organizmo „statybinė” ir „atstatomoji” medžiaga. Šių grupių maisto produktai tiekia ne vien baltymus. Tai labai geras vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Piene, varškėje, kefyre, jogurte yra daug mums reikalingo kalcio, magnio, fosforo. Žuvis taip pat labai geras mineralinių medžiagų šaltinis, ypač fosforo ir sieros. Mėsa – geležies, B grupės vitaminų šaltinis.

Kiekviename maisto produkte yra mūsų organizmui reikalingų medžiagų. Blogai, kai šių medžiagų trūksta, taip pat blogai, kai jų suvartojama per daug. Taigi maisto produktus kasdien reikia rinktis iš visų maisto produktų grupių, tačiau daugiausia – iš piramidės bazinės grupes.

Jaunesniems, aktyvesniems, neturintiems antsvorio rekomenduojama valgyti daugiausia produktų porcijų.

Vyresniems, mažiau judantiems, turintiems antsvorį žmonėms rekomenduojama valgyti mažiausiai produktų porcijų.

Vadovaudamiesi šiomis piramidės rekomendacijomis turėtume būti sveikesni, žvalesni, darbingesni.
Sėsdami prie stalo, nepamirškime SVEIKOS MITYBOS PIRAMIDĖS!

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *