Vaistai yra gyvybiškai svarbi prekė kuriai taikomi kur kas aukštesni gamybos, saugojimo ir gabenimo reikalavimai. Labai dažnai yra taip kad tam tikrą vaistą gamina vienas ar tik keletas gamintojų pasaulyje ir tam kad jis patektų į visų pasaulio šalių vaistines reikia užtikrinti precizišką logistika todėl šias paslaugas gali atlikti tik turintys Gpp geros platinimo praktikos sertifikatą turinčios pervežimo įmonės.
Šių produktų tiekimo grandyje pačia didžiausią atsakomybę neša net ir eilinis krovėjas, vairuotojas ar apsaugos darbuotojas nuo kurių tiesiogiai priklauso ar tinkamomis sąlygomis ar saugiai laikomi farmacijos produktai. Farmacinių krovinių vagystės daugumoje atvejų įvyksta kai produkcija pervežama vilkikais. Su šiais iššūkiais kovojama visomis priemonėmis, sustiprinama apsauga pakraunant ir iškraunant produkciją, filmuojama ir daromi garso įrašai, naudojamos termo priekabos su sustiprintais užraktais, kruopščiai planuojami maršruto etapai, griežtai reglamentuotas kuro užpylimo laikas ir vietos, vairuotojo veiksmai esant rizikos faktoriams.
Patekimas į puspriekabę turi būti apsunkintas, supakuotos prekės taip, kad nebūtų galima lengvai išplėšti pakuočių, apžiūrėti turinį ir rinktis iš vertingiausių. Labai brangiems vaistams transportuoti pakuotėse naudojami ir davikliai palydovine įranga parodantys kur šiuo metu yra krovinys.
Didžioji dauguma vaistinių preparatų turi būti transportuojami žemoje temperatūroje ir jiems taikomo didesni transportavimo tarifai. Visuose tiekimo etapuose turi būti užtikrinama rekomenduojama temperatūra ir jeigu to nesilaiko vaistai tampa rizikinga naudoti ir gali išmesti net ir visą partiją. Kai kuriems vaistams užtenka vien tik sandarios poliesterio pakuotės tam kad viduje temperatūra nepasiektų oro temperatūros lygio o išliktų šilta ne daugiau 25 laipsnių. Tai yra vienas didžiausių iššūkių pervežant vaistus menkai išsivysčiusiose Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos šalyse.
Parašykite komentarą