Kategorijos

Valgant žuvį mažėja storosios ir tiesiosios žarnos vėžio rizika

Gan seniai žurnale „American Journal of Medicine“ publikuota mestastudija parodo, kad žuvies valgymas, be kitų sveikatai naudingų poveikių, dar ir saugo nuo storosios ir tiesiosios žarnos vėžio (angl. colorectal cancer).

Kasmet pasaulyje diagnozuojama maždaug milijonas storosios ir tiesiosios žarnos vėžio atvejų. Kasmet nuo šios ligos miršta maždaug 655 tūkst. žmonių. Tai yra trečia pagal mirtingumą vėžio forma Vakarų pasaulyje: maždaug 33% žmonių, sergančių šiuo vėžiu miršta (išsivysčiusiose šalyse).

Mityba ir gyvenimo būdas yra labai svarbūs storosios ir tiesiosios žarnos vėžio rizikos faktoriai. Ypač pavojų kelia rūkymas, alkoholio vartojimas, per mažas vitamino B6 naudojimas ir vadinamoji raudonos mėsos – bulvių dieta. Siūloma valgyti daugiau daržovių, vaisių, žuvies, jūrų gėrybių ir baltos mėsos. Tai pat yra žinoma, kad populiacijose, kuriose žuvies suvartojama daugiau (Skandinavija, Japonija), yra žymiai mažiau storosios ir tiesiosios žarnos vėžio atvejų bei mirčių nuo jo.

Straipsnio autoriai atrado, kad žuvies valgymas 12% sumažino storosios ir tiesiosios žarnos vėžio riziką. Taip pat buvo palygintos dvi asmenų grupės – suvartojančiųjų labai daug ir vidutiniškai žuvies (bet ne visai nevalgančių žuvies). Jų apsauga nuo storosios ir tiesiosios žarnos vėžio buvo 17% – daug valgantiems ir 7% – šiek tiek valgantiems. Taip pat buvo palygintos atskiros vėžio formos. Geriausias rezultatas buvo tiesiosios žarnos vėžio atveju – net 21%, o tiesiosios žarnos vėžio rezultatas žymiai kuklesnis – 4%. Visi rezultatai statistiškai patikimi.

Nors ši studija aiškiai parode žuvies valgymo privalumus, tačiau ji nesiėmė tirti, kodėl taip yra. Viena iš iškeltų teorijų – omega 3 ir omega 6 polinesočiųjų riebiųjų rūgščių santykio poveikis žarnynui. Kita – daug žuvies valgantys žmonės galbūt apskritai labiau linkę rinktis sveiką maistą ir tai padeda sumažinti vėžio riziką. Gali būti, kad net abi šios teorijos papildo viena kitą.

Wu S, Feng B, Li K, Zhu X, Liang S, Liu X, Han S, Wang B, Wu K, Miao D, Liang J, Fan D. Fish Consumption and Colorectal Cancer Risk in Humans: A Systematic Review and Meta-analysis. Am J Med. 2012 Jun;125(6):551-559.e5.

Naujausi straipsniai

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *