Kategorijos

Nugaros skausmai ir amžius: Tikrąjį amžių lemia ne įrašas pase

Stuburas tik vienas

Kalbėdamas apie fizinio aktyvumo ryšį su stuburo sveikata, V. Zaveckas sako, kad stuburo net moderniais medicinos metodais, taip kaip peties ar kelio sąnario, nepakeisi – su tuo pačiu stuburu turime nugyventi visą gyvenimą, todėl juo rūpintis privalėtume labai atsakingai. Ir geriausias pagalbininkas šiuo atveju yra fizinis aktyvumas. „Deja, fizinis žmonių aktyvumas yra drastiškai sumažėjęs. Ne tik mieste, bet ir kaime žmonės vis dažniau dirba sėdimą darbą. Dėl to vis daugiau problemų kyla ir dėl stuburo sveikatos. „Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO), norint išlaikyti sveiką kūną, rekomenduoja 30 min. per dieną žmogui judėti vidutiniu intensyvumu, iki lengvo išprakaitavimo. Tai gali būti paprastas ar šiaurietiškas ėjimas, plaukimas, važiavimas dviračiu, slidinėjimas. Daugeliui žmonių to užtenka, kad sveikata ir savijauta pagerėtų“, – pasakoja gydytojas.

Specializuota stuburo mankšta

Gydytojo teigimu, daliai žmonių reikia specializuotų judesių, kurie ištemptų susitraukusius, sustiprintų nusilpusius raumenis ir atkurtų tarpraumeninę koordinaciją, judesių valdymą toje kūno vietoje, kurioje nuolat jaučiamasnugaros skausmas, nes mokslo įrodyta, kad, jei nugaros skausmas jaučiamas ilgiau nei 3 mėn., tai jau yra lėtinis sveikatos sutrikimas, kurį būtina gydyti ne vien tik vaistais. „Stuburo sukalkėjimas, ataugos, druskos, amžius nėra priežastys, dėl kurių turėtų skaudėti. Juk yra žmonių, kuriuos ir sulaukusius 80–ties nugaros skausmai nekankina. O laikantis šios teorijos senatvėje nugaros skausmas turėtų atsirasti visiems. Ataugos – tai iš kaulų susiformavę dariniai. O kaulus judina raumenys. Nuo to, kaip raumenys kaulus judins, ir priklauso, ar atauga provokuos skausmą, ar ne“, – sudėtingą judėjimo mechanizmą paprastai aiškina V. Zaveckas. Pasak jo, atauga iš tiesų gali sukelti nugaros skausmą, kai ji kliudo nervą. Tačiau tai gana reti atvejai.

Rentgeno nuotrauka

„Ankstesniais laikais gydytojas paprastai pažiūrėdavo į stuburo rentgeno nuotrauką, į pacientą ir ištardavo neskundžiamą verdiktą: „Ko jūs norite? Jums 50 metų – garantinis laikotarpis baigėsi.“ Juk rentgeno nuotrauka nulemdavo viską.
Bet iš tikrųjų vienas to paties amžiaus žmogus gali būti lankstus, koordinuotų judesių, kitas – sukaustytas nugaros skausmo, nes didelės įtakos turi ne vien žmogaus prigimtis, bet ir jo gyvenimo būdas. Todėl pagal modernios medicinos koncepciją ir PSO rekomendacijas šiuo metu žmonės į sveikus ir ligotus skirstomi pagal jų pajėgumą, o ne pagal rentgeno nuotraukas ar gimimo datą.
Šiuo metu PSO jaunu laiko žmogų iki 44 metų amžiaus. Deja, Lietuvoje mus linkstama „nurašyti“ per anksti. Po 44-erių prasideda ne senatvė, o branda. 50-60 metų žmogus turi būti fiziškai aktyvus, nejausti skausmo, gyventi ir dirbti nepavargdamas ir turėti rezervų aktyviai ilsėtis“, – neabejodamas teigia V. Zaveckas.
Pasak jo, žmonės turi žinoti, kad su amžiumi atsirandantys stuburo pakitimai rentgeno nuotraukose neturi būti skausmo priežastis, nes kūno raumenų funkcija gyvenimo kokybei daro kur kas didesnę įtaką.

Spa procedūros nesprendžia nugaros skausmų

„Ilgus metus buvome įpratinti prie požiūrio, kad stuburo pakitimus reikia gydyti masažu, purvo voniomis. Todėl kilo didžiulis visuotinis nepasitenkinimas, kai ligonių kasos už šias procedūras liovėsi kompensuoti. Tačiau pažangiose Europos šalyse ir JAV tai nekompensuojama jau daugiau nei dvidešimt metų, nes pripažinta, kad masažas ir purvo vonios yra tik atpalaiduojančios, malonios SPA procedūros, neturinčios gydomojo poveikio. Tuo metu, kai jos atliekamos, juosmens skausmas ar visos nugaros skausmaskuriam laikui atlėgsta, nes atpalaiduojamas pertemptų raumenų tonusas. Tačiau jie neištempiami. Todėl sprendžiant ilgalaikę skausmo problemą netgi tempimo pratimai yra efektingesni už masažą ar purvo vonias“, – įsitikinęs kineziterapijos specialistas.
Jo pastebėjimu, antsvoris irgi yra labai blogai. Todėl kūno masės indeksą, apskaičiuojamą pagal nesudėtingą formulę, koreguoti yra būtina. Tačiau kartu V. Zaveckas atkreipia dėmesį ir į tai, kad nugaros skausmas gali varginti ir visiškai liesus žmones, nes jie neturi išvystytų raumenų. Ir būti atvirkščiai – storo žmogaus nugaros skausmas nekankina, nes po riebaliniu sluoksniu tebeturi anksčiau susiformavusius raumenis.
Nugaros skausmai kankina visus vienodai
Gydytojo pastebėjimu, šiuo metu nugaros skausmai vienodai kankina ir miestiečius, ir gyvenančius kaime.
„Kaimo žmonės dažnai mano, kad darbas darže yra puiki fizinio aktyvumo forma. Tačiau visą dieną dirbant susilenkus „kabliu“ vieni raumenys pertempiami, kiti visiškai atpalaiduoti, todėl jų disbalansas dar padidėja. O po tokio sunkaus darbo dažnas dar ir miega susirietęs į kamuoliuką. Todėl reikėtų visiškai nekreipti dėmesio į tai, kaip atrodysime, „ką žmonės pasakys“, bet darbuojantis darže periodiškai atlikti stuburo mankštą bent įtemptų raumenų tempimo pratimus“, – pataria V. Zaveckas.
Pažiūrėti kaip reikia taisyklingai dirbti kasdienius ar sodo darbus taip, kad neatsirastū nugaros skausmas galite  mūsų skiltyje video medžiaga.
Šaltinis: http://www.stuburomokykla.lt/DUK/skausmai-ir-amzius

Naujausi straipsniai

reikia hostingo?

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *